Всесвітній День ґрунту (World Soil Day) відзначається згідно з рішенням 68 сесії Генеральної асамблеї ООН щорічно 5 грудня.
«Зупинити засолення ґрунту, підвищити його продуктивність!» — під таким гаслом проходила цьогорічна кампанія традиційного заходу Організації Об’єднаних Націй, спрямованого на привертання уваги людства до важливості ґрунту в житті Землі і сприяння сталому використанню ґрунтових ресурсів. Засолення та осолонцювання є одним із найбільш загрозливих явищ у ґрунтах. 10% усієї території суші нашої планети складають засолені землі, а це понад 20% площі посівних угідь. В Україні площа засолених земель становить більше 4 млн.га.
Захід проходив одночасно в офлайн та онлайн форматі. У зустрічі взяли участь представники Глобального ґрунтового партнерства (ФАО), Національної академії аграрних наук України, Національної академії наук України, Департаменту агропромислового розвитку та Департаменту науки й освіти Харківської ОДА, наукових державних та приватних установ, закладів вищої освіти, громадських організацій, сільськогосподарських підприємств різних форм власності (всього 150 учасників).
|
У своєму виступі голова Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України академік НАН України Володимир Семиноженко наголосив: «Піклування про ґрунт є однією з головних тем для України, а відсутність жорсткої системи контролю і державної програми зі збереження ґрунтів робить цю задачу ще більш актуальною. Зараз, в умовах відкриття ринку землі, виникають великі ризики посилення деградації ґрунтів. Тому необхідна нова державна політика, посилення державного контролю стану ґрунтів і регулювання у сфері охорони ґрунтів та їх родючості, розроблення і прийняття нової Концепції Державної програми використання і охорони земель. Необхідна принципово нова стратегія і практика збалансованого, екологічно безпечного і економічно сталого землекористування, де земля буде розглядатися не тільки як товар, а матиме цінність з точки зору родючості ґрунту.
Створити необхідне нормативне забезпечення, спираючись на наукову базу можна достатньо швидко завдяки тому, що в Україні є унікальний центр — Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського, який має всі можливості для цього, а головне — науковий потенціал».
У виступах учасників круглого столу було зазначено глобальний рівень проблеми боротьби з засоленням ґрунтів, наголошено на важливості виконання ґрунтами продуктивних та екологічних послуг для продовольчої безпеки світу та здоров’я людства, підкреслено важливу роль Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» у вирішенні цих проблем на глобальному і національному рівнях.
Захід зареєстровано на Інтерактивній глобальній карті подій ФАО, присвячених Всесвітньому Дню ґрунту 2021.
За інформацією Північно-Східного наукового центру НАН України і МОН України