Глава «Роскосмосу» Дмитро Рогозін заявив, що Москва виходить із проєкту Міжнародної космічної станції, будівництво якої розпочалось в 1998 році. Станом на сьогодні в МКС 14 країн. Чи зможе далі існувати проєкт МКС без участі Росії, що від виходу з нього втрачає сама РФ та чи може дистанціювання Росії від міжнародного космосу сприяти переродженню цієї галузі в Україні? Про все це розповів старший науковий співробітник Інституту космічних досліджень НАН України і Державного космічного агентства України кандидат фізико-математичних наук Олексій Парновський.
«Вихід з МКС буде початком кінця російського цивільного космосу, адже по ньому інших значимих програм в Росії більше немає. Але у них ще залишається військовий космос і там певну активність вони ще збережуть», — розповів Олексій Парновський.
Принагідно експерт згадав, що рік тому очільник «Роскосмосу» Дмитро Рогозін заявляв, що Росія почала будівництво своєї орбітальної станції і перший модуль буде готовий до запуску в 2025 році. Проте, за словами Парновського, шансів в РФ завершити зараз цей проєкт немає: «Я не вірю в цей проєкт абсолютно, оскільки Росія залежна від імпорту критичних складових для виробництва ракетно-космічної техніки. Зокрема, практично уся спеціальна електроніка, деякі компоненти палива, яке використовується в російських космічних апаратах і ракетах, є продуктами критичного імпорту. Зараз, коли Росія знаходиться під санкціями, під ембарго на поставку високотехнологічних продуктів, немає чим це замінити. Тому плани Рогозіна — це мрії, оскільки росіяни не мають дожної технічної можливості їх реалізувати».
«Зараз вони зможуть працювати лише з військовим космосом, єдиний шлях розвивати який — це падіння по технологіях, відкат на більш старі технологічні процеси. Наприклад, у своїх військових розвідувальних супутниках вони використовують абсолютно застарілий спосіб зйомки на плівку і скидання касет з плівками з орбіти над своєю територією. По деяких виробах, які росіяни використовують, вони ще зберегли виробничі радянські лінії і це фактично все, що вони мають», — пояснив науковець.
Також Олексій Парновський зазначив, що в Росії немає приватних компаній, які займаються космосом, це робить виключно держава: "І держава в разі виходу з МКС понесе прямі фінансові втрати, тому що доставка вантажів і астронавтів на Міжнародну космічну станцію були для "Роскосмосу" надзвичайно важливим джерелом надходжень, особливо у валюті. Зараз, коли надходження припиняться, вони фактично повиснуть на російському бюджеті, адже жодних інших доходів не буде».
«Разом з тим, за планами МКС мала допрацювати до 2030 року і, скоріше за все, вона допрацює й без Росії. В ході експлуатації МКС була одна спроба за допомогою космічного корабля підняти орбіту МКС, яка виявилась успішною. Тобто без росіян це можна зробити, а не забуваймо — підняття орбіти — це єдине, для чого росіяни там потрібні. Іншої користі від їхнього перебування там немає, адже росіяни практично не беруть участі у виконанні наукових експериментів», — наголосив Олексій Парновський.
Докладніша інформація За інформацією «Українського радіо»