З 10 червня по 7 липня 2022 року Інститут фізіології рослин і генетики (ІФРГ) НАН України традиційно провів науково-практичну конференцію «День поля-2022».
Зважаючи на складні обставини в країні, захід відбувся у формі регіональних науково-практичних конференцій: 10 червня – на базі ПП «Агробізнес-2» (с. Привітне, Білгород-Дністровського району Одеська область), 22 червня – АФ «Астарта» (с. Яреськи, Шишацький район, Полтавська область), 7 липня – дослідного сільськогосподарського виробництва (ДСВ) Інституту (смт. Глеваха, Васильківській район, Київська область).
|
|
Пленарна частина конференції пройшла на полях ДСВ. Зібрання відкрив директор Інституту фізіології рослин і генетики НАН України академік НАН України, Герой України Володимир Моргун. Він виступив перед присутніми з доповіддю «Творчий внесок нової генетики в забезпечення продовольчої безпеки і хлібного достатку нашої країни». Директор Інституту охарактеризував науковий потенціал ІФРГ НАН України, зазначив, що за понад 60 років творчої праці в Інституті створено 170 зареєстрованих сортів, окреслив стратегічний напрям селекційної роботи – висока продуктивність сортів у поєднанні зі стійкістю до інших чинників, насамперед до посухи. Високоінтенсивні сорти озимої пшениці селекції Інституту Смуглянка, Золотоколоса, Фаворитка та Астарта вперше за всю історію України сформували рекордні врожаї в 115–140 ц/га. Академік Володимир Моргун відзначив роль створених сортів у забезпеченні продовольчої проблеми: валовий збір зерна з сортів озимої пшениці селекції Інституту суттєво перевищує потреби нашої країни у продовольчому зерні.
Доповідач відмітив, що ліцензії на вирощування сортів озимої пшениці селекції Інституту придбали не лише вітчизняні, а й великі міжнародні компанії, які працюють на теренах України. Таке широкомасштабне впровадження пояснюється насамперед унікальними якостями нових сортів та їх високою врожайністю.
З доповідями також виступили член-кореспондент НАН України Олександр Рибалка: «Сорти злаків для продуктів функціонального харчування», член-кореспондент НАН України Віктор Швартау: «Основи формування продуктивності за економії ресурсів в рослинництві» та директор компанії «Індіго Агрікалче Україна» (США), кандидат сільськогосподарських наук Євген Санін: «Біологічні засоби підвищення врожайності культур в умовах дефіциту вологи та поживних речовин компанії Індіго Агрікалче».
Після пленарної частини учасники конференції відвідали демонстраційні поля, оглянули ділянки сортів-інновацій озимої пшениці селекції та взяли участь у роботі круглого столу. На дослідних ділянках гості ознайомились із новим поколінням озимої пшениці, створеної в Інституті, з високою продуктивністю, якістю зерна та стійкістю до посухи. За круглим столом учасники конференції обговорили критичні фактори розвитку науки та агровиробництва (війна, брак пального, здорожчання добрив, енергоносіїв та інше) та заходи до їх подолання.
У роботі форуму приймали участь науковці, керівники, фахівці й менеджери вітчизняних агрохолдингів, господарств різних форм власності, представники обласних департаментів агрополітики, обласних районних, та військових адміністрацій, представники фірм та ЗМІ. Загалом у роботі регіональних науково-практичних конференцій «День поля-2022» взяли участь понад 200 осіб.
За інформацією Інституту фізіології рослин і генетики НАН України