31 серпня 2022 року в режимі онлайн відбулася перша спільна робоча нарада за участю представників Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України (Київ, Україна) та Національного Інституту раку (Вільнюс, Литва) в рамках Українсько-литовського проєкту «Цитокін-індуковані кілерні Т-клітини та лектини бактеріального походження як новий засіб біотерапії раку молочної залози» (Ukrainian-Lithuanian project "Cytokine-induced killer T cells and bacterial lectins as new biotherapy for breast cancer").
Метою заходу було затвердження результатів двосторонньої плідної співпраці в рамках зазначеного проєкту та обговорення перспективних дослідницьких ініціатив у галузі онкоімунології та біотерапії раку.
Відкриваючи захід, директор Вільнюського Національного Інституту раку Dr. Ernestas Janulionis наголосив, що вже півроку українці, не шкодуючи власного життя, відстоюють своє право на свободу у боротьбі з російськими загарбниками. Литва, як і все міжнародне співтовариство, робить активні кроки для дієвої підтримки наукової спільноти України: від надання грантів на проведення наукових досліджень та стажування в провідних дослідницьких інституціях до благодійної і технічної наукової допомоги.
Директор ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України, професор Любов Бучинська окреслила перспективи розширення стратегічних напрямів наукової співпраці та створення нових спільних дослідницьких програм у галузі онкоімунології, онкогенетики, нано- та біотехнологій.
«Українські вчені міцно тримають свій науковий фронт, оскільки саме розвиток вітчизняної науки є запорукою успішного майбутнього Української держави. І в цьому нам дуже допомагають наші литовські колеги», – підкреслив у своєму виступі координатор проєкту з української сторони академік НАН України Василь Чехун. Він зазначив, що вже багато років продовжується плідна співпраця з Національним інститутом раку Литви, яка спрямована на обмін досвідом і проведення спільних експериментальних досліджень в галузі онкології. У вересні 2023 року виповнюється 10 років з моменту підписання угоди про науково-технічне співробітництво, яке сьогодні переходить на новий етап та стосується одного із перспективних напрямів в онкології – біотерапії раку.
Під час онлайн-зустрічі було заслухано доповіді співкерівників українсько-литовського проєкту, в яких були представлені результати щодо впливу бактеріального лектину B. subtilis IMB B-7724 на нормальні (лімфоцити периферичної крові) та пухлинні клітини різного генезу (лімфобластний лейкоз, рак молочної залози з різною чутливістю до хіміопрепаратів) та особливостей культивування лімфоцитів в біореакторі G-REX з метою отримання цитокінстимульованих кілерних клітин. Дослідження тривають.
Перша спільна робоча нарада, організована Національним інститутом раку (Вільнюс, Литва), повністю досягла своєї мети. Дослідники України та Литви мали змогу в творчій атмосфері професійного спілкування обговорити перспективні можливості розширення наукової стратегії спільних досліджень та досягли домовленості щодо проведення у 2023 році на базі ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України міжнародного наукового симпозіуму, присвяченого сучасним проблемам онкоімунології та біотерапії раку. В рамках заходу будуть обговорені актуальні питання щодо імунологічних аспектів взаємодії пухлина-організм, ключових механізмів формування специфічного мікрооточення пухлини як ключового фактору розвитку лікарської резистентності, застосування інноваційних методів імунотерапії з використанням продуктів мікробного походження та розробка сучасних алгоритмів персоніфікації діагностичних і терапевтичних заходів з використанням високоінформативних біомаркерів.
За інформацією ІЕПОР ім. Р.Є. Кавецького НАН України