21 квітня 2023 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбудеться перше засідання міждисциплінарного загальноакадемічного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Доповідь «Математичне моделювання поширення вірусних інфекцій, досвід аналізу і прогнозування епідемії COVID-19 в Україні» виголосить заступник директора з наукової роботи Інституту проблем математичних машин і систем НАН України член-кореспондент НАН України Ігор Бровченко.
Початок заходу – о 10:30 (орієнтовна тривалість – 2 години).
Адреса: Київ, вул. Леонтовича, 9, Актова зала Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.
Член-кореспондент НАН України Ігор Бровченко (фото: Facebook) |
Авторські тези доповіді
Математичні моделі поширення інфекційних захворювань розвиваються вже близько 100 років і є доволі різноманітними. Ухвалення рішень про контрзаходи для протидії поширенню вірусних інфекцій потребують застосування математичних моделей та систем оперативного прогнозування. Результати світових наукових центрів моделювання (CMMID, CDC, WHO, Imperial College, IHME та інших) суттєво впливають на рішення урядів країн і організацій охорони здоров’я. Дуже поширені компартментні, статистичні, стохастичні, агентні підходи, нейронні мережі. Математичні моделі можуть враховувати стохастичну природу процесів, віковий та географічний розподіл населення, різну складність і сценарії перебігу хвороби. Залежно від мети й наявних даних можна розвивати відповідні математичні інструменти і підвищувати рівень їхньої складності. Використовуються різні підходи: аналітичні – для швидкого розв'язку, аналізу та розуміння спрощеної задачі; простих числових моделей – для оперативних прогнозів, що за своєю складністю відповідають якості статистичних даних; складних моделей, що враховують максимальну кількість процесів, але потребують тривалої та кропіткої роботи – пошуку й калібрування невідомих параметрів.
Нещодавня епідемія COVID-19 продемонструвала як можливості, так і обмеження та труднощі у застосуванні математичних моделей до реальних прогнозів і підтримки ухвалення рішень про заходи для стримування епідемії та запобігання їй. В Україні напрям математичного моделювання до епідемії COVID-19 був доволі слабко розвинений. Доповідач ознайомить із математичними засадами простих компартментних моделей; розповість про досвід аналізу та прогнозування епідемії COVID-19 в Україні Робочою групою з математичного моделювання проблем, пов’язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні, яку було створено при Національній академії наук України; приділить увагу аналізові й особливостям українських статистичних даних, математичній моделі, розробленій для України та її окремих регіонів, оцінкам реальної кількості перехворілих і надлишкової смертності, пов’язаної з епідемією.
Інформація про семінар на сайті Інституту:
Довідково
Міждисциплінарний загальноакадемічний семінар у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології» започатковано на базі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відповідно до Постанови Президії НАН України № 134 від 22 березня 2023 р.
Мета семінару – періодичне заслуховування й обговорення наукових доповідей, присвячених застосуванню сучасних експериментальних і теоретичних методів хімії, фізики й математики для розв’язання нагальних проблем сучасної біології, зокрема у галузі біохімії, біофізики, молекулярної та клітинної біології, біоенергетики, геноміки, медичної біології, фармакології, нанобіотехнології, системної та синтетичної біології.
Необхідність семінару зумовив прогрес таких «перехресних» наук і наукових напрямів, як біофізична хімія, фізична біохімія, хімічна біофізика, біохімічна фізика, фізико-хімічна біологія, фізика живого, математична біофізика, теоретична біологія, біоінформатика, штучний інтелект в біології та медицині тощо.
Планується, що засідання семінару відбуватимуться 1–2 рази на місяць по п’ятницях о 10:30 в Актовій залі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України (Київ, вул. Леонтовича, 9). Долучитися до семінару можна буде й в онлайн-режимі. «Двері» семінару відкриті не лише для науковців Національної академії наук України та співробітників і студентів українських закладів вищої освіти, а й для всіх охочих.
Пропозиції щодо виступів із доповідями (обсяг тез доповіді – 1–2 сторінки) надсилайте, будь ласка, на електронні скриньки керівника семінару – заступника директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, завідувача відділу біохімії м’язів цього Інституту академіка Сергія Олексійовича Костеріна: kinet@biochem.kiev.ua ; kosterin.serg@gmail.com
За анонсами засідань семінару (з авторськими тезами доповідей) стежте
на сайті Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України. За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України