Ukrainian
Summary:У монографії узагальнено літературні та власні відомості про ентомофторальні гриби, які накопичилися за 40 років досліджень на території України. Наведено дані по морфології, фізіології, біології, екології, систематиці, еволюції, поширенню, ролі в агро- і фітоценозах, приуроченості до віповідних видів інвертебрат, яких вони вражають.У загальній частині описано методи збору й установлення субстрату-хазяїна, культивування, мікроскопічного дослідження. Розглянуто стан вивченності, основні таксономічні критерії, необхідні для ідентифікації та трактування обсягу таксонів різного рівня; проаналізовані найвідоміші системи порядку, родин, родів та видів і запропоновано нові підходи для побудови класифікацій. Висвітлено проблеми, пов’язані з можливим застосуванням цієї групи грибів як регуляторів чисельності шкідників у фітоценозах.Спеціальна частина присвячена описові виявлених в Україні 64 видів ентомофторальних грибів.
Summary: Для кожного з наведених видів за прийнятою схемою складено вичерпно можливі діагнози, зведена синоніміка, критично проаналізовані обсяг та підстави віднесення до цього таксону, узагальнено відомості з поширення в геоботанічних зонах України й ареалогічної характеристики; вказуються таксони різних інвертебрат, на яких розвиваються ентомофторові гриби; наведено іконографію.
Reading audience:Для мікологів, фітопатологів, ентомологів, біогеоценологів, екологів, спеціалістів у галузі біометоду. Може використовуватися як спецкурс у вищих навчальних закладах відповідного профілю, для викладачів, аспірантів і студентів.
Russian
Summary:В монографии обобщены литературные и оригинальные сведения об энтомофторальных грибах, накопившиеся за 40 лет исследований на территории Украины. Приведены даные о морфологии, физиологии, биологии, экологии, систематике, эволюции, распространении, роли в агро- и фитоценозах, приуроченности к хозяевам-инвертебратам.В общей части описаны методы сбора и установления субстрата-хазяина, культивирования, микроскопического исследования. Рассмотрено состояние изученности, основные таксономические критерии, необходимые для идентификации и понимания объема таксонов разного уровня; проанализированы имеющиеся системы порядка, семейств, родов и видов и предложены новые подходы для построения их классификаций. Освещены проблемы, связанные с возможным применением этой группы грибов как регуляторов численности вредных насекомых в фитоценозах.Специальна часть посвящена непосредственному описанию обнаруженных в Украине 64 видов энтомофторальных грибов.
Summary: Для каждого из перечисленных видов по принятой схеме составлены исчерпывающие возможные диагнозы, сведена синонимика, критически проанализированы объем и обоснование отнесения к этому таксону, обобщены сведения по распространению в геоботанических зонах Украины и ареалогической характеристике; указаны хозяева-представители различных инвертебрат, приведена иконография, изложены замечания.
Reading audience:Для микологов, фитопатологов, энтомологов, биогеоценологов, экологов, специалистов в области биометода. Может использоваться как спецкурс в вузах соответствующего профиля, для преподавателей, аспирантов и студентов.