Ukrainian
Summary:Викладено результати комплексних досліджень в напрямку створення радіоелектронних комплексів для підвищення безпеки польотів. На базі розроблених методів математичного моделювання динаміки польоту літального апарату і поведінки пілота розглянуто створення навчально-тренувальних комплексів для теоретичної та практичної підготовки екіпажів, а також для дослідження особливих, критичних та закритичних режимів польоту, що дозволяє розробляти рекомендації льотному складу по виходу із кризових ситуацій. Приведено методи створення та синтезу зображень великих просторів і поверхні, що підстилає, включаючи використання "електронних карт" і імітацію нічного бачення. Крім того, наведено результати комплексних досліджень по створенню когерентного радара в короткохвильовій частині міліметрового діапазону для забезпечення цілодобового та всепогодного застосування авіації, включаючи створення елементної бази для приймально-передавального та антено-фідерного пристроїв.
Summary: Розглянуто особливості розповсюдження міліметрових хвиль у приземному шару тропосфери, властивості розсіювання типовими цілями, а також результати розробки методів радіолокаційного розпізнавання рухомих і нерухомих об’єктів.
Reading audience:Для науковців, спеціалістів, викладачів, аспірантів та студентів.
Russian
Summary:Приведены результаты комплексных исследований по созданию радиоэлектронных комплексов для повышения безопасности полетов. На базе разработанных методов математического моделирования динамики полета летательного аппарата и поведения пилота рассмотрено создание учебно-тренировочных комплексов для теоретической и практической подготовки экипажей, а также для исследования особых, критических и закритических режимов полета, что позволяет разрабатывать рекомендации летному составу по выходу из кризисных ситуаций. Приведены методы создания и синтеза изображений больших пространств и подстилающих поверхностей, включая использование "электронных карт" и имитацию ночного видения. Кроме того, приведены результаты комплексных исследований по созданию когерентного радара в коротковолновой части миллиметрового диапазона для обеспечения всесуточного и всепогодного использования авиации, включая создание элементной базы для приемо-передающих и антенно-фидерных систем.
Summary: Рассмотрены особенности распространения радиоволн миллиметрового диапазона в приземном слое тропосферы, особенности рассеяния типовыми целями, а также результаты разработки методов радиолокационного распознавания движущихся и неподвижных объектов.
Reading audience:Для научных работников, специалистов, преподавателей, аспирантов и студентов.