Ukrainian
Summary:Монографію присвячено філогенетичній різноманітності сульфідогенних мікробних угруповань техногенних та природних екотопів, молекулярно-генетичним аспектам функціонування біоплівок на поверхні металу. Представлено результати екологічних досліджень сульфідогенних мікробних угруповань в різних екосистемах. Наведено сучасні погляди на формування біоплівки на поверхні сталі, особливостях росту і корозійної активності сульфідогенних угруповань. Представлено нові дані про структуру та склад екзополімерного матриксу, його ролі у корозійних процесах. Запропоновано нові методи візуалізації глікополімерів у біоплівках. Представлено сучасні концепції взаємодії між бактеріями сульфідогенного угруповання. Висвітлено питання обміну генетичною інформацією в мікробних біоплівках, дискутується можливість міжвидового переносу плазмід та змін властивостей транскон’югантів. Запропоновано нові підходи до розробки стратегії захисту підземних споруд від біокорозійних пошкоджень.
Reading audience:Для біологів, екологів, спеціалістів в галузях мікробіології, біотехнології, протикорозійного захисту, викладачів та студентів вишів біологічного та біотехнологічного профілів
Russian
Summary:Монография посвящена филогенетическому разнообразию сульфидогенных микробных сообществ техногенных и природных экотопов, молекулярно-генетическим аспектам функционирования биопленок на поверхности металла. Представлены результаты экологических исследований сульфидогенных микробных сообществ в различных экосистемах. Освещены современные взгляды на формирование биопленки на поверхности стали, особенностях роста и коррозионной активности сульфидогенных сообществ. Представлены новые данные о структуре и составе экзополимерного матрикса, его роли в коррозионных процессах. Предложены новые методы визуализации гликополимеров в биопленках. Представлены современные концепции о взаимодействии между бактериями сульфидогенного сообщества. Освещены вопросы обмена генетической информацией в микробных биопленках, обсуждается возможность межвидового переноса плазмид и изменения свойств трансконъюгантов.
Summary: Предложены новые подходы к разработке стратегии защиты подземных сооружений от биокоррозионных повреждений.
Reading audience:Для биологов, экологов, специалистов в областях микробиологии, биотехнологии, противокоррозионной защиты, преподавателей и студентов вузов биологического и биотехнологического профилей.