Summary:Бібліографічний покажчик «Історична Шевченкіана» є підсумком однойменного бібліографічного проекту, започаткованого Національною історичною бібліотекою України (НІБУ), до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Джерельну базу покажчика склали фонди і бібліографічні напрацювання НІБУ та електронні ресурси Національної бібліотеки Україні ім. В.І. Вернадського НАН України, Національної парламентської бібліотеки України, Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія», Науково-довідкової бібліотеки центральних державних архівів України, Національного музею Тараса Шевченка, Інституту літератури ім. T.Г. Шевченка НАН України, Інституту історії України НАН України, джерела зарубіжної шевченкіани, у т. ч. електронної бібліотеки «Diasporiana».
Summary: Документальний масив посібника містить книги, статті, публікації з періодичних та продовжуваних видань, наукових збірників, матеріалів конференцій, надрукованих в Україні та за її межами українською та російською мовами за період з 1842 по 2015 рік. У покажчику також представлено видання з фонду іноземними мовами НІБУ. Друкований документальний масив доповнено Інтернет ресурсами. Бібліографічні записи частково анотовані, у деяких випадках документи розкриваються за допомогою змісту і назв розділів. Загальна кількість записів становить 4804 позиції. Відбір документів завершено у листопаді 2015 року.
Summary: Матеріал згруповано у дев’яти тематичних розділах: 1. Археографічна та текстологічна Шевченкіана. 2. Історична біографістика. Культурно-інтелектуальні комунікації. 3. Історія видань творів Тараса Шевченка. 4. Тарас Шевченко та історія України. 5. Історичні та етнографічно-побутові сюжети і мотиви у поетичній і прозовій спадщині Тараса Шевченка. 6. Історичні та етнографічно-побутові сюжети і мотиви у мистецькій спадщині Тараса Шевченка. 7. Вшанування пам’яті Тараса Шевченка: історія, місця пам’яті. 8. Бібліографічні посібники. 9. Інтернет ресурси.
Summary: Документальний потік у розділах та підрозділах покажчика розташовано за алфавітом прізвищ авторів і назв творів. Виняток становлять, підрозділи «Тарас Шевченко та історики» і «Шевченкознавці», у яких документи розміщено за алфавітом персоналій. В окремих випадках документи, що багаторазово перевидані, зібрано під одним номером (перше видання має номер, а наступні розміщені під тим же номером у прямому хронологічному порядку). У першому розділі розташування документів традиційне: джерела, огляди джерел. Винятком є підрозділ «Листування», в якому документи розмішені в такому порядку: листи Тараса Шевченка; листи до Тараса Шевченка; епістолярна спадщина осіб, де згадується Тарас Шевченко.
Summary: Для всебічного розкриття тематики бібліографічних записів застосовано систему посилань «також», «див. також №». Бібліографічний опис здійснено згідно з діючими стандартами ДСТУ 7.1:2006. Бібліографічний запис. Бібліографічний опис. Загальні вимоги та правила складання, ДСТУ 3582:2013 «Бібліографічний опис». Скорочення слів і словосполучень українською мовою. Загальні вимоги та правила. Допоміжний апарат включає іменний, географічний та хронологічний покажчики, зміст. Іменний покажчик розкриває відомості про авторів та інших осіб (упорядників, редакторів, авторів передмов тощо), вказаних у бібліографічному описі, а також згаданих у дослідженнях особистостей (персоналії). Позиції, що стосуються прізвищ осіб, відображених за ознакою «персоналії», наведено у круглих дужках. Базу даних «Історична Шевченкіана» користувачі віднайдуть на сайті (http://nibu.kiev.ua).
Reading audience:Бібліографічний покажчик стане корисним для науковців, дослідників, краєзнавців, освітян, викладачів та студентів, бібліотечних і музейних фахівців.