Ukrainian
Summary:Виділено фактори, які призводять до збіднення біорізноманіття, але не пов’язані прямо з конкретною людською діяльністю: зміна клімату, повені, селі, ерозії, проникнення адвентивних видів рослин і тварин (біологічні інвазії), сукцесії (резерватогенні тощо), й повністю детерміновані антропічною діяльністю (прямо пов’язані): нерегульована рекреація, фрагментація території, будівництво, надмірна експлуатація біотичних ресурсів, зміна традиційної форми господарювання тощо. Перелічено фактори, які негативно впливають на біорізноманіття не лише загосподарованих територій, але й заповідних з тією чи іншою інтенсивністю, а також у різних комбінаціях.
Summary: Відповідно, заходи, які доцільно застосовувати з метою збереження біотичного різноманіття на заповідних територіях, мають передбачати наслідки дії факторів загроз на біоту взагалі й тенденції впливу антропічних чинників на заповідних територіях у майбутньому та способи активної охорони живого з урахуванням специфіки його функціонування в мінливих умовах довкілля.
Reading audience:Для природоохоронних працівників заповідних інституцій, спеціалістів з питань біорізноманіття, аспірантів і студентів біологічних, екологічних та інших природничих спеціальностей і практичних аспектів біології та медицини.
Russian
Summary:Выделены факторы, приводящие к обеднению биоразнообразия, но не связанные напрямую с конкретной человеческой деятельностью: изменение климата, наводнения, сели, эрозии, проникновения адвентивных видов растений и животных (биологические инвазии), сукцессии (резерватогенные и т. д.), и полностью детерминированные антропиологической деятельностью (прямо связаны): нерегулируемая рекреация, фрагментация территории, строительство, чрезмерная эксплуатация биотических ресурсов, изменение традиционной формы хозяйствования и т. п. Перечислены факторы, негативно влияющие на биоразнообразие не только освоенных территорий, но и заповедных, с той или иной интенсивностью, а также в различных комбинациях.
Summary: Соответственно меры, которые целесообразно применять в целях сохранения биотического разнообразия на заповедных территориях, должны предусматривать последствия действия факторов угроз на биоту вообще и тенденции влияния антропичческих факторов на заповедных территориях в будущем и способы активной охраны живого с учетом специфики его функционирования в меняющихся условиях окружающей среды.
Reading audience:Для природоохранных работников заповедных учреждений, специалистов по вопросам биоразнообразия, аспирантов и студентов биологических, экологических и других естественных специальностей и практических аспектов биологии и медицины.