Ukrainian
Summary:Розглядаючи явище французького політесу в контексті політико-правової та соціально-культурної проблематики виникнення новочасної демократичної правової держави, автор переосмислює спадщину Вольтера, Монтескйо, Г’юма, Руссо, Канта, а також пані де Сталь, Стандаля і Токвіля, щоб окреслити два протилежні та взаємопов’язані шляхи до модерності: англійський, спертий на ведення торгівлі, та французький, спертий на ведення розмови. На противагу баченню політесу як форми суспільного лицемірства, автор наголошує на його засадничій ролі в ствердженні правил цивілізованої звичайності в суспільстві, що призводить до пом’якшення звичок, звичаїв та манер, а зрештою і до політично-правового та суспільного поступу.
Reading audience:Для дослідників, студентів та широкого загалу читачів, що цікавляться філософськими проблемами гуманітарних та соціальних наук.
Russian
Summary:Рассматривая явление французского политеса в контексте политико-правовой и социально-культурной проблематики возникновения нововременного демократического правового государства, автор переосмысливает наследие Вольтера, Монтескйо, Юма, Руссо, Канта, а также госпожи де Сталь, Стандаля и Токвиля, чтобы выделить два противоположных и взаимосвязанных пути к модерности: английский, опирающийся на ведение торговли, и французский, опирающийся на ведение разговора. В противоположность видению политеса как формы общественного лицемерия, автор отмечает его основополагающую роль в утверждении правил цивилизованного приличия в обществе, что приводит к смягчению привычек, обычаев и манер, а в конечном итоге и к политически-правовому и общественному развитию.
Reading audience:Для исследователей, студентов и широкого круга читателей, интересующихся философскими проблемами гуманитарных и социальных наук.