Ukrainian
Summary:В монографії узагальнено результати досліджень, що стали основою для розробки нової технології вирощування великогабаритного оптичного сапфіру методом горизонтально спрямованої кристалізації з використанням вуглеграфітових конструкційних матеріалів теплової зони. Присутність вуглецю в зоні нагріву приводить до формування газового середовища з низьким парціальним тиском кисню, яке є одночасно захисним для вольфраму та молібдену (матеріалів нагрівача та тиглю) і відновним по відношенню доAl2O3. В роботі проводяться аналіз проблем, що пов’язані з порушенням стехіометрії розплаву в результаті масообміну з навколишнім середовищем, параметри газового середовища, які необхідні для вирощування кристалів сапфіру оптичної якості та особливості експлуатаційних властивостей кристалів, що вирощені.
Summary: Представлено також розробки низки перспективних напрямів використання відновних середовищ для термохімічної очистки глинозему, відпалу сапфірових виробів, термохімічної обробки їхньої поверхні та отримання плівок оксинітриду (AlON) та нітриду (AlN) алюмінію на поверхні сапфіру.
Reading audience:Книга розрахована на спеціалістів в галузі отримання та практичного використання сапфіру.
Russian
Summary:В монографии обобщены результаты исследований, которые стали основой для разработки новой технологии выращивания крупногабаритного оптического сапфира методом горизонтальной направленной кристаллизации с использованием углеграфитовых конструкционных материалов тепловой зоны. Присутствие углерода в зоне нагрева приводит к формированию газовой среды с низким парциальным давлением кислорода, которая является одновременно защитной для вольфрама и молибдена (материалов нагревателя и тигля) и восстановительной по отношению к Al2O3. В работе анализируются проблемы, связанные с нарушением стехиометрии расплава в результате массообмена с окружающей средой, параметры газовой среды, необходимые для выращивания кристаллов сапфира оптического качества и особенности эксплуатационных свойств выращенных кристаллов.
Summary: Представлены также разработки ряда перспективных направлений использования восстановительных сред для термохимической очистки глинозема, отжига сапфировых изделий, термохимической обработки их поверхности и получения пленок оксинитрида (AlON) и нитрида (AlN) алюминия на поверхности сапфира.
Reading audience:Книга предназначена для специалистов в области получения и практического использования сапфира.