Ukrainian
Summary:Улітку 2014 р. на інтернет-сайті likbez.org.ua запрацював громадський проект «LIKБЕЗ. Історичний фронт», який обʼєднав небайдужих до долі країни істориків з провідних наукових та освітніх установ України: Інституту історії України НАН України, Українського інституту національної памʼяті, історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України. Спершу ініціатори проекту прагнули дати відповіді на низку пропагандистських антиукраїнських міфів й робили це досить вдало. Надалі ж стало зрозуміло, що деякі українські історичні міфи також завдають шкоди, оскільки розмивають для пересічного українця межу між реальністю та привабливою вигадкою.
Summary: Відтак було вирішено, що інформація про вітчизняне минуле, оперта на факти, а не на вигадки чи ідеологічне замовлення, краще допоможе сучасним українцям усвідомити власну позицію щодо тих чи інших подій та зрозуміти, як ставитися до минулого, сьогодення і майбутнього. У книзі розповідається про те, як Україна «здобувала себе»: ставала країною, а потім державою, формувала свою територію та окреслювала її кордонами — тими кордонами, що їх сьогодні доводиться боронити зі зброєю в руках. Ці межі зʼявилися не випадково й часто здобувалися дорогою ціною. Крім того, читачі дізнаються історію появи українського прапора, герба та гімну — державних символів, які сьогодні набувають нового, заслуженого й набагато важливішого значення, ніж за колишніх часів зневіри та розчарування. Автори-історики по-своєму викладали певну тему, й тому кожен розділ своєрідний і за стилем, і за докладністю.
Summary: Упорядники намагалися спростити для масового читача академічний апарат (посилання й коментарі), лишивши його тільки там, де це є важливим за змістом або для аргументації висновків (дискусійні питання, новозалучені архівні документи). Залежно від теми, у когось з авторів нарис охоплює період від античності до сьогодення, у когось — лише ХХ ст.
Reading audience:Для широкого кола читачів
Russian
Summary:Летом 2014 г. на интернет-сайте likbez.org.ua заработал общественный проект «LIKБЕЗ. Исторический фронт», объединивший неравнодушных к судьбе страны историков из ведущих научных и образовательных учреждений Украины: Института истории Украины НАН Украины, Украинского института национальной памяти, исторического факультета Киевского национального университета имени Тараса Шевченко, Института украинской археографии и источниковедения им. М.С. Грушевского НАН Украины. Сначала инициаторы проекта стремились дать ответы на ряд пропагандистских антиукраинских мифов и делали это довольно успешно. В дальнейшем же стало понятно, что некоторые украинские исторические мифы также наносят вред, поскольку размывают для рядового украинца границу между реальностью и привлекательной выдумкой.
Summary: Поэтому было решено, что информация об отечественном прошлом зиждившаяся на фактах, а не на выдумках или идеологических заказах, лучше поможет современным украинцам осознать свою позицию относительно тех или иных событий и понять, как относиться к прошлому, настоящему и будущему. В книге рассказывается о том, как Украина «добывала себя»: становилась страной, а потом государством, формировала свою территорию и очерчивала ее границами — теми границами, которые сегодня приходится защищать с оружием в руках. Эти границы появились не случайно и часто приобретались дорогой ценой. Кроме того, читатели узнают историю появления украинского флага, герба и гимна — государственных символов, которые сегодня приобретают новое, заслуженного и гораздо более важное значение, чем в прежние времена уныния и разочарования. Авторы-историки по-своему преподавали определенную тему, поэтому каждый раздел своеобразный и по стилю, и по обстоятельностью.
Summary: Составители старались упростить для массового читателя академический аппарат (ссылки и комментарии), оставив их только там, где это важно по содержанию или для аргументации выводов (дискуссионные вопросы, новопривлеченные архивные документы). В зависимости от темы, у некоторых авторов очерк охватывает период от античности до современности, у некоторых — только ХХ в.
Reading audience:Для широкого круга читателей