Ukrainian
Summary:Досліджено екологічні та соціальні імперативи, завдяки яким відбувається пряме та опосередковане регулювання відносин у суспільстві та його поступальний розвиток. Визначено вплив соціоекологічних імперативів на розвиток сільських територій, що передбачає врахування критеріальної оцінки їх упровадження, обчислення динаміки індивідуальних показників, динамічного ряду інтегральних індексів, макроекономічне моделювання тощо. Обґрунтовано, що впровадження імперативів на рівні територіальних громад можливе лише після завершення процесу їх об’єднання та досягнення фінансової спроможності, що потребує управлінських змін, зокрема отримання громадами належного обсягу повноважень, незалежності в ухваленні рішень, визначенні стратегії розвитку території, певного рівня соціальної й екологічної відповідальності. Наголошено, що громада з достатнім рівнем добробуту й ефективною системою управління спроможна здійснювати стратегічне планування та обґрунтування пріоритетів подальшого розвитку території.
Summary:Все це узагальнено відображається в усвідомленні ініціативними групами громад необхідності впровадження соціальних та екологічних імперативів, здатності та мотивації до цього.
Reading audience:Для науковців, діяльність котрих пов’язана з питаннями екології та економіки природокористування, фахівців державного управління, неурядових організацій, студентів, інших зацікавлених осіб.