Ukrainian
Summary:Бурхливий економічний розвиток Південної України наприкінці ХVIII — на початку ХІХ ст., зокрема чорноморських та азовських портів — Одеси, Миколаєва, Таганрога, Бердянська, Маріуполя, Керчі та ін., — забезпечив значний приплив іноземного торгового капіталу. Італійські, французькі та грецькі купці засновували тут філії своїх фірм, намагаючись контролювати міжнародну торгівлю російськими товарами, в тому числі південноукраїнським та бессарабським збіжжям. Провідну роль серед грецьких купців відігравали вихідці з острова Хіос в Егейському морі: родини Маврогордато, Родоканакі, Петрококкіно, Раллі, Аверіно, Скараманга, Севастополу, Каралі, Сканаві, Ксіда. Спираючись на значні фінансові ресурси та міжнародні звʼязки, вони поступово стали основними гравцями на цьому ринку.
Summary:Їм також належали потужні банки, пароплавства, страхові товариства, промислові підприємства, великі земельні ресурси та сотні міських фешенебельних будинків. Величезним був внесок греків-хіосців у соціальний та культурний розвиток регіону. Чимало з них були благодійниками та меценатами. Політичні катаклізми, зміна економічної конʼюнктури та зростання конкуренції примусили хіосців шукати шляхи виживання, одним з яких стала соціальна адаптація. Вони інтегрувалися до елітних прошарків Російської імперії, залишаючись при цьому переважно космополітами та зберігаючи свою національну ідентичність — не стільки грецьку, як хіоську.
Reading audience:Книга розрахована на істориків, культурологів, економістів, краєзнавців, а також усіх, хто цікавиться соціальною, економічною та етнічною історією України.