Ukrainian
Summary:Пропонована праця – перший в українській лексикографії ідеографічний словник нової лексики. Він подає близько 4 тис. слів і словосполук, що з’явилися в українській мові за роки незалежності і виражають спільне поняття. Їх об’єднано у поняттєві поля – статті словника. Кількість нових найменувань у полі, їхнє розмаїття доводять важливість певного поняття для свідомості сучасних українців, а також активність певних мовних засобів його втілення. У словнику описані формальні, змістовні та функційні властивості нових слів і словосполук, їхню роль у сучасній мовній практиці, унаочнено тенденції внормування у мові нових назв і суджень. Джерельну базу словника становлять тексти українських ЗМІ, як друкованих, так і електронних, української художньої, наукової, науково-популярної та навчально-довідкової літератури, мовна практика Інтернету, записи теле- і радіомовлення за період 1991–2013 рр.
Reading audience:Для науковців, викладачів, журналістів, редакторів і всіх, хто працює з українським словом і цікавиться проблемами розвитку й культури сучасної української мови.
Russian
Summary:Предлагаемая работа – первый в украинской лексикографии идеографический словарь новой лексики. Он подает около 4 тыс. слов и словосочетаний, появившихся в украинском языке за годы независимости и выражающих общее понятие. Они объединены в понятийные поля – статьи словаря. Количество новых наименований в поле, их разнообразие доказывают важность определенного понятия для сознания современных украинцев, а также активность определенных языковых средств его воплощения. В словаре описаны формальные, содержательные и функциональные свойства новых слов и словосочетаний, их роль в современной языковой практике, показаны тенденции упорядочения в языке новых названий и суждений. Исходную базу материалов словаря составляют тексты украинских СМИ, как печатных, так и электронных, украинской художественной, научной, научно-популярной и учебно-справочной литературы, языковая практика Интернета, записи теле- и радиовещания за период 1991–2013 гг.
Reading audience:Для научных работников, преподавателей, журналистов, редакторов и всех, кто работает с украинским словом и интересуется проблемами развития и культуры современного украинского языка.