З міждисциплінарною доповіддю «Фотофармакологія та фотодинамічна терапія – вчора, сьогодні, завтра» виступив директор Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор хімічних наук, професор Ігор Комаров.
|
Засідання семінару відкрив його науковий керівник – академік НАН України Сергій Костерін. У своєму вступному слові він розповів присутнім про наукові інтереси професора Ігоря Комарова. При цьому акцентував на плідних навчально-наукових зв’язках Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України й Інституту високих технологій Київського національного університету. Сергій Костерін підкреслив, що доповідь гостя присвячено питанням розвитку нових підходів до створення фармакологічних препаратів. У цьому контексті слід зауважити, що для наукової творчості співробітників Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України традиційно властива увага до створення лікарських препаратів. Досить згадати розроблення фармакологічних препаратів під керівництвом академіків О.В. Палладіна, М.Ф. Гулого, Р.В. Чаговця, С.В. Комісаренка, членів-кореспондентів Д.Л. Фердмана, Н.М. Гулої, професорів В.П. Вендта, О.С. Циперовича, С.О. Кудінова, М.М. Великого, доктора біологічних наук Ю.М. Пархоменко, кандидата біологічних наук Л.І. Апуховської та інших.
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано професорові Ігорю Комарову.
У своєму виступі доповідач наголосив, що задачею фотофармакології є створення й використання у медицині нових лікарських засобів, біологічною активністю яких можна спрямовано керувати за допомогою світла. Молекули сучасних кандидатів на такі лікарські засоби здатні під дією світла різних довжин хвиль зворотно змінювати свою структуру і, як наслідок, перетворюватися з неактивної нетоксичної форми на активну – й навпаки. Такі засоби можна буде вводити в організм у нетоксичній формі й активувати світлом певної довжини хвилі у місцях уражень, виразок, ракових пухлин – там, де це потрібно для лікування. Важливо, що під дією світла іншої довжини хвилі їх можна деактивувати після того, як лікувального ефекту буде досягнуто. Отже, фотокеровані лікарські засоби можуть бути безпечнішими як для пацієнтів, так і для довкілля. Професор Ігор Комаров висвітлив власне бачення щодо реальних перспектив фотофармакології та порівняв фотофармакологію з фотодинамічною терапією – давно відомим підходом до лікування онкологічних та інфекційних хвороб.
Із запитаннями до доповідача й обговоренням наведених у доповіді результатів виступили академіки НАН України Антон Наумовець, Віталій Кальченко, Сергій Костерін, члени-кореспонденти НАН України Микола Куліш, Ростислав Стойка, Олександр Резніков, професори Ольга Матишевська і Денис Колибо й інші.
Докладніше про захід на сайті Інституту Відеозапис засідання За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України