6 червня 2023 року відбувся візит керівництва Національної академії наук України до Інституту гідробіології НАН України.
Інститут відвідали Президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній, віцепрезиденти НАН України академіки НАН України Вячеслав Богданов, Вячеслав Кошечко, Сергій Пирожков, а також академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік НАН України Володимир Радченко.
Відбулось розширене засідання Вченої ради Інституту за участю керівництва НАН України, на якому директор Інституту член-кореспондент НАН України Сергій Афанасьєв виступив з доповіддю «Інститут гідробіології НАН України – досягнення та проблеми».
Далі відбулося обговорення доповіді та було задано питання доповідачу, а також керівництву НАН України.
У рамках візиту Президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній разом з іншими гостями відвідав ряд наукових підрозділів Інституту та познайомився з їх роботою.
Зокрема, гості побували у Центрі колективного користування унікальними науковими приладами «Гідроекологічний аналітичний центр» (керівник – кандидат біологічних наук Ігор Коновець), де проводяться дослідження з виявлення у воді основних забруднюючих речовин за допомогою автоматизованого рідинного хромато-мас-спектрометра Agilent 1200 SL/DAD/FD/MSD 6130. Цей прилад дозволяє проводити визначення якісного та кількісного вмісту полярних нелетких термолабільних та термостабільних органічних сполук. Йдеться про фармацевтичні препарати, фізіологічно активні речовини, водорозчинні пестициди, поліароматичні вуглеводні, харчові домішки, деякі компоненти продуктів харчування, а також інші токсиканти й сполуки органічного походження.
|
У відділі водної радіоекології завідуючий відділом член-коеспондент НАН України Дмитро Гудков познайомив відвідувачів із унікальними приладами для визначення вмісту радіонуклідів у воді, донних відкладах і водних організмах. Дослідження відділу спрямовані на вивчення фізико-хімічних основ міграції і трансформації радіонуклідів у водних екосистемах, а також біологічної дії на гідробіонтів тривалого іонізуючого опромінення. Зокрема, проводяться фундаментальні дослідження особливостей накопичення та перерозподілу основних дозоутворювальних радіонуклідів форм в абіотичних і біотичних компонентах прісноводних екосистем за різних гідрохімічних, гідрологічних та гідробіологічних умов водного середовища, а також виконується оцінка радіаційно-індукованих цитогенетичних та соматичних порушень у гідробіонтів в умовах хронічного впливу малих доз у природних водоймах і за гострого експериментального опромінення. Серед важливих прикладних результатів відділу – дослідження основних джерел надходження, міграційної здатності техногенних тривалоіснуючих радіонуклідів у компонентах прісноводних екосистем, а також аналіз автореабілітаційних процесів у водоймах, які зазнали інтенсивного радіонуклідного забруднення.
|
Керівництво Академії також ознайомилося з роботою біотехнологічного комплексу, що працює на базі відділу екологічної фізіології гідробіонтів та біотехнології (завідувач відділом кандидат біологічних наук Юрій Крот). Серед розробок: біореактор з культивування мікроводоростей, біоплато з доочищення води від метаболітів гідробіонтів тощо.
Для прикладу, для відновлення якості природних і стічних вод науковцями розроблено різноманітні гідрофітні інженерні споруди «біоплато», які здатні ефективно очищати та кондиціювати забруднені зворотні води з меліорованих, сільськогосподарських та урбанізованих територій, а також забруднені дощові, виробничі та господарсько-побутові стічні води після їх попереднього очищення. Дослідження впроваджено у виробництво гідрофітних інженерних споруд (завод з переробки насіння соняшника «Комбінат Каргілл») показало їх ефективність у відновленні якості забруднених вод.
|
|
Крім того, на базі біотехнологічного комплексу створено банк високочутливих культур водяних організмів різних трофічних рівнів (мікроводорості, вищі водяні рослини, безхребетні, риби), напрацьована методична база утримання маточного поголів’я деяких видів риб. Це стало основою розробки комплексного методу оцінки токсичності та генотоксичності донних відкладів та води, що надзвичайно важливо для прийняття рішень про ремедіацію (відновлення, очистка) донних відкладів водних об’єктів України, при розробці нормативів їх якості згідно рекомендаціям Водної рамкової директиви ЄС 2000/60.
Колекція культур мікроводоростей Інституту гідробіології НАН України (HPDP) |
За інформацією Інституту гідробіології НАН України