Місяць тому, 6 червня 2023 року, внаслідок чергового терористичного акту російських окупантів проти нашої держави було зруйновано греблю Каховської ГЕС. Масоване скидання води призвело до затоплення значних територій нижче за течією Дніпра та стрімкого падіння рівня води у водосховищі. Аби оцінити ситуацію, організувати евакуацію людей із зони затоплення та погодити комплекс міжнародних і безпекових заходів задля притягнення росії до жорсткої відповідальності за цей теракт, було проведено екстрене засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України, а Кабінет Міністрів України оперативно створив штаб з ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС.
Щоб оперативно аналізувати ситуацію, що склалася, та визначати наслідки техногенної катастрофи, виниклої через руйнування греблі Каховської ГЕС військами рф, Президія НАН України своїм розпорядженням від 06.06.2023 № 304 створила відповідну Робочу групу, яку очолив віцепрезидент НАН України академік Вячеслав Богданов, та визначила напрями її діяльності, а саме:
- моделювання наслідків підтоплення територій та встановлення зон, які можуть зазнати найбільшого негативного впливу;
- аналіз потенційних ризиків для Запорізької АЕС, зокрема оцінювання впливу на її інфраструктуру та безпеку експлуатації;
- оцінювання негативних наслідків для роботи енергетичної системи України;
- оцінювання екологічних наслідків, включно зі впливом на біорізноманіття, водні ресурси й екосистеми;
- аналіз соціально-економічних наслідків, зокрема збитків, пов’язаних з енергетичними втратами, відновленням інфраструктури та соціо-економічним впливом на регіон;
- оцінювання шкоди, заподіяної історичним і археологічним пам’яткам України.
До складу групи ввійшли провідні фахівці профільних установ більшості відділень Академії. Від 7 червня Робоча група провела кілька засідань, на яких її члени обговорили екологічні, соціально-економічні й інші загрози, виниклі внаслідок руйнування греблі, та вирішили зосередитися на виробленні науково обґрунтованих пропозицій щодо шляхів мінімізації цих загроз.
Уже 9 червня Робоча група надіслала до РНБО України аналітичні матеріали щодо перебігу затоплення територій, підготовлені фахівцями Українського гідрометеороголічного інституту ДСНС України та НАН України і виконані із застосуванням методів дистанційного зондування з використанням даних супутників NOAA, Terra та Aqua (США). Крім того, у співпраці з фахівцями Інституту проблем математичних систем і машин НАН України було розраховано площі затоплення у межах низки населених пунктів Херсонської області.
13 червня представники Робочої групи взяли участь у нараді в РНБО України щодо обговорення прогнозних оцінок розвитку епідемічної ситуації внаслідок надзвичайної ситуації, спричиненої підривом греблі Каховської ГЕС, де ознайомили присутніх із розробленим в Інституті гідробіології НАН України прогнозом негативних явищ, які можуть розвиватися найближчим часом і погіршити епідеміологічну ситуацію в регіоні, та запропонували комплекс заходів для їх подолання. На нараді було також представлено пропозиції: Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України – щодо прискореного відновлення водойм від забруднень, спричинених токсичними хімічними та біогенними речовинами, а також відновлення родючості ґрунтів; Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України – щодо запобігання спалахам небезпечних інфекційних хвороб (зокрема холери) та харчовим отруєнням; Інституту сорбції і проблем ендоекології НАН України – щодо знезараження води в польових умовах для забезпечення питною водою військових і цивільних під час надзвичайних ситуацій; Інституту біоколоїдної хімії ім. Ф.Д. Овчаренка НАН України – щодо розроблення аналізаторів для визначення забрудненості води та ґрунтів органічними і неорганічними полютантами.
Фахівці Інституту економіки та прогнозування НАН України й Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України, які входять до Робочої групи, регулярно готують науково-аналітичні записки про соціо-економічні наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС. Водночас на основі матеріалів, що їх надають Інститут еволюційної екології НАН України, Український гідрометеорологічний інститут ДСНС та НАН України, Інститут гідробіології НАН України, Інститут мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України та Національний ботанічний сад ім. М.М. Гришка НАН України, регулярно оновлюється інформація про екологічні наслідки Каховської катастрофи. Згадані аналітичні матеріали після узагальнення подаються до Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, РНБО України та Штабу з ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС.
Члени академічної Робочої групи також увійшли до складу інших робочих груп, що опікуються подоланням наслідків руйнування Каховської ГЕС, зокрема до міжвідомчої робочої групи, яка аналізує придатність до використання за цільовим призначенням сільськогосподарських земель у постраждалих унаслідок Каховської катастрофи регіонах, до експертної групи Міндовкілля України, науково-технічної ради Міндовкілля України, групи експертів із розроблення пропозицій щодо відновлення Каховської ГЕС Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів (Міндовкілля) України.
На запит Офісу Генерального прокурора Робоча група надала відповідну інформацію у зв’язку із досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні, відкритому через знищення об’єктів і споруд Каховської ГЕС.
Крім того, відповідні установи НАН України регулярно надають актуальні аналітичні дані про ситуацію в регіоні катастрофи та рекомендації щодо мінімізації можливих негативних наслідків руйнування греблі Каховської ГЕС Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України, Державній службі із надзвичайних ситуацій, ПрАТ «Укргідроенерго», Державній інспекції ядерного регулювання України, ДП «НАЕК «Енергоатом»», Державній екологічній інспекції України. Фахівці Академії беруть активну участь у нарадах, що їх проводять Рада національної безпеки і оборони України й Уряд України, розміщують на сайті НАН України актуальну інформацію про наслідки руйнування греблі Каховської ГЕС, співпрацюють із медіа, аби запобігти поширенню неякісних коментарів про можливі наслідки цієї техногенної катастрофи.
За інформацією СПНС НОВ Президії НАН України