Чим займається один зі структурних підрозділів Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського – Фонд президентів України? Які цікаві експонати там зберігають і як можна з ними ознайомитися? Про це пресслужбі Національної академії наук України розповіли директор Фонду кандидат історичних наук Володимир Удовик і провідний бібліотекар Валерія Поліщук.
Валерія Поліщук і Володимир Удовик |
– Фонд було засновано 1996 року Указом Президента України Леоніда Даниловича Кучми, одночасно з наданням нашій Бібліотеці статусу національної, – говорить Володимир Удовик. – Фонд складається з чотирьох частин – музейної, архівної, книжкової та електронних баз даних. Книжкова, своєю чергою, поділяється на дві частини. Перша з них – це всі подаровані українським президентам книги з дарчими написами: від громадян України, організацій або закордонних делегацій. Друга – книжкове зібрання з різних бібліотечних фондів, усе, що стосується вищої державної влади: конституціоналізму, інституту президентства, держави і права загалом.
До структури Фонду входять три відділи. Один – відділ пошуку та обліку документів – забезпечує роботу читального залу, експозиційну і виставкову діяльність, зберігання і опрацювання фондів. Інший – відділ формування електронних ресурсів – накопичує електронні ресурси. Скажімо, ще з початку 1990-х років ми наповнюємо репозитарій прямої мови президента. До речі, наш Фонд – фактично єдина в Україні структура, яка збирає все, що опубліковано у медіа як пряма мова президентів. Останнім часом, ми почали долучати інформацію ще й з офіційних сторінок глави держави у соціальних мережах. Крім того, збираємо повнотекстові й бібліографічні публікації про інститут президентства в Україні та країнах світу. Загалом формуємо 8 електронних баз даних, 4 з яких уже доступні онлайн. Це, зокрема, вже згаданий репозитарій прямої мови президентів, бібліографічна база даних наукових та науково-популярних видань і публікацій про інститут президентства, повнотекстова база даних про інститут президентства в іноземних медіа (актуальні події, що стосуються інституту президентства за кордоном), а також наш великий і давній проєкт «Україна у зарубіжних ЗМІ». Ми постійно моніторимо все, що публікують про Україну в медіа сорока країн світу, і на основі цієї інформації щомісяця готуємо аналітичні матеріали, виокремлюючи головні теми та проблеми. Не використовуємо хіба що російські джерела, адже там – суцільний негатив і фейки, а така упередженість зробила б нашу аналітику нерепрезентативною.
Ще один відділ нашого Фонду – інформаційно-аналітичний відділ – теж готує та оприлюднює аналітику: щотижня – моніторинг функціонування українського інституту президентства (він містить огляд інформаційних джерел та експертні оцінки), двічі на місяць – аналітичні огляди актуальних подій, пов’язаних з інститутом президентства. Видаємо бюлетень, фактично літопис діяльності Президента України та першої леді (він так само доступний у мережі), який, я певен, зацікавить, наприклад, дослідників інституту президентства.
Крім музейної справи, працівники Фонду займаються популяризацією проблематики інституту президентства. Серед іншого, у межах
щорічної міжнародної наукової конференції «Бібліотека. Наука. Комунікація», яку проводить Бібліотека, організуємо круглий стіл з актуальних питань інституту президентства в Україні.
– Як відомо, Фонд зберігає подарунки різним президентам України. Які з цих експонатів найцікавіші, найцінніші, найсимволічніші, на Ваш погляд? Я не маю на увазі матеріальну цінність. Або не лише її.
– Тут багато витворів мистецтва. І чимало поробок – речей, які люди виготовили власноруч. Наприклад, як можна оцінити ікону Святого Георгія, намальовану солдатами на кришці ящика для снарядів?
– Вона безцінна.
– Саме так.
Лідери і члени делегацій більшості європейських країн дарують переважно стандартні подарунки, які представляють їхні країни. Українські громадяни, громадські організації або державні структури дуже часто дарують щось унікальне, зокрема речі, зроблені на замовлення. Є у нас і дитячі подарунки. Що ж до коштовностей, то такі подарунки зазвичай передають або до музею Національного банку України, або до Національного музею історії України. Частина цікавих речей наразі лишається у виставковій залі самого Офісу (адже міжнародна діяльність нинішнього глави держави надзвичайно активна, і там приймають багатьох іноземних гостей), але згодом теж опиниться у наших сховищах. Деякі речі представлені у Маріїнському палаці, де 2019 року теж створили експозицію президентських подарунків, яку до повномасштабної війни могли оглянути всі відвідувачі.
– Чи спостерігаєте якусь «еволюцію» у даруванні? Що раніше дарували українським президентам найбільше, а що – дарують тепер?
– Типи подарунків пов’язані з подіями в Україні або уподобаннями самих президентів. Найбільше у нас представлено подарунків Леоніда Даниловича Кучми, який найдовше був Президентом України – протягом двох каденцій, 10 років. Палітра – найширша: картини, посуд, одяг, дрібні сувеніри, дуже багато відзнак… Наприклад, коли «Укрзалізниця» відкрила «Столичний експрес», Леонідові Кучмі подарували «квиток номер 1». Чи не найвідоміший експонат нашого музею – величезний килим ручної роботи, витканий в єдиному екземплярі. Його подарували Леонідові Даниловичу за дипломатичні зусилля на одному з самітів Співдружності незалежних держав від Президента Республіки Таджикистан.
Музичні аксесуари для Президента Леоніда Кучми, який захоплюється грою на гітарі |
Вікторові Андрійовичу Ющенку найбільше дарували речі з українською народною символікою, котрі, як усім відомо, він полюбляє і сам колекціонує. Віктор Янукович найчастіше отримував різноманітні картини, частину яких передавали нам. Зауважу, що Фонд не має змоги відстежувати все, що дарують главам нашої держави, – ми зберігаємо лише те, що надходить із протокольного відділу Офісу Президента України.
При Петрові Порошенкові вже тривала війна, тому побільшало подарунків військової тематики. Найбільше ж вона представлена вже при Президентові Володимирі Зеленському. Популярні зараз також речі євроінтеграційної та євроатлантичної тематики.
Фірмова краватка «Hermes» – подарунок Голови Європейської Ради у 2014–2019 роках Дональда Туска Президентові України Володимиру Зеленському |
Подарунків Олександрові Турчинову не маємо. Крім того, оскільки Фонд, як я вже сказав, постав лише 1996 року, то у нас представлено дуже мало документів і речей, пов’язаних із президентством Леоніда Кравчука. Деякі експонати Леонід Макарович сам свого часу передав до Фонду. Наприклад картину, що зображує його на барикадах. Це частина триптиху, яку Леонід Макарович передав нам разом із булавою і люлькою напередодні нашої бібліотечної виставки до його 80-річчя.
Нинішня експозиція музею подарунків доволі репрезентативна. Раніше ми змінювали її регулярно – двічі на рік. Нині ж – у міру накопичення нових експонатів. Речі представлені не за президентами, а за тематичними колекціями.
– Чи можна оглянути ваші експонати віртуально? І як потрапити на екскурсію до Фонду?
– Оглянути експозицію нашого музею подарунків може будь-хто, не лише читачі Бібліотеки. Для цього досить прийти й отримати разову перепустку. Отак просто. Працюємо також над віртуальною репрезентацією – оцифровуємо експонати, створюємо базу даних і в перспективі плануємо удоступнити найцікавіші речі для віртуального ознайомлення. Останнім часом цікавість до інституту президентства дуже зросла, але до нас приходять не лише для того, щоб побачити подарунки, а й по книжки з проблематики держави і права. Маємо також архівний фонд, але до нього не належать офіційні документи – за номенклатурою справи їх має зберігати Центральний державний архів вищих органів влади та управління України. До нас же надходять переважно вітальні листівки та листи громадян.
* * *
Співробітниця Фонду, провідний бібліотекар Валерія Поліщук люб’язно провела екскурсію музеєм подарунків і коротко розповіла про найцікавіші експонати з неї.
– Чимало подарунків надійшли до нас безіменними, без історії. Раніше ми збирали інформацію по крихтах. Зараз простіше, бо є інтернет, можна сфотографувати річ, заґуґлити і навіть за найменшими деталями з’ясувати її походження. У останні роки подарунки, зазвичай, супроводжуються невеликим описом із зазначенням дарувальника, часу й події, під час якої отримано подарунок, – говорить пані Валерія. – Більшість речей зберігаємо у спеціальному сховищі, найцікавіші представлені у виставковій залі. Постійну частину експозиції доповнюють виставкові столи, на яких ми до певних дат готуємо невеличкі тематичні зібрання подарунків: державних свят (Дня Незалежності України, Дня Конституції України), Дня Києва, днів народження президентів.
Тематична виставка до цьогорічного Дня Конституції України |
Раніше серед подарунків превалювали скляні сувеніри, глобуси, макети кораблів і ракет. Зараз вони майже не трапляються. Але так само багато канцелярського приладдя (флешок, ручок, блокнотів), краваток, декоративного посуду (зокрема, з Туреччини, ОАЕ, США), власноруч створеного одягу (кофт, шаликів, а особливо шкарпеток). Стрімко побільшало речей із патріотичними, національно-культурними мотивами – прапорів, гербів, дитячих малюнків, листівок про перемогу. Традиційно Президентові України дарують дуже багато вишитих речей. Це – і одяг (сорочки-вишиванки, футболки з орнаментами тощо), і рушники, і серветки, і картини. Чи не найбільше таких експонатів лишилося з каденції Віктора Ющенка.
Праворуч – частина фондової колекції вишитого одягу. Знамениту рожеву панамку – атрибут соліста гурту «Kalush Orchestra», що переміг на пісенному конкурсі «Євробачення–2022», – працівники Фонду придбали самі |
Телеканал «ICTV» якось навіть провів експеримент, аби перевірити, як швидко подарунки главі держави опиняються в нашому музеї. Журналісти надіслали в Офіс Президента вишиванку і вже за декілька місяців вона висіла у нас на манекені.
Вишиванка від телеканалу «ICTV» |
Вишиванку експонують у «товаристві» з костюмом, який космонавти одягають під скафандр, макетом ракети «Циклон-4» та важезною оніксовою вазою |
Копія булави з церемонії інаугурації Президента України. Оригінал зберігається в кабінеті Президента |
Факсимільне видання примірника Пересопницького Євангелія, на якому Президент України присягає під час інаугурації. Це – так звана люкс-копія: вона максимально близька до оригіналу й візуально відтворює не лише форму літер, а й затертість сторінок – наприклад, відбитки пальців |
Оригінальний примірник газети «The New York Times» за 9 серпня 1938 року (день, коли народився Президент України каденції 1994–2005 років Леонід Кучма) і сертифікат, що підтверджує автентичність цього подарунка |
Електробайк – відомий подарунок Президентові України Володимиру Зеленському від Президентки Естонської Республіки Керсті Кальюлайд. До речі, цей велосипед не так натякає на серіал «Слуга народу», як символізує перехід Європи на екологічний транспорт. В Естонії цей тренд особливо популярний |
Символіка американських подарунків традиційно насичена національними атрибутами США, зокрема гербовим орлом, якого зображають на прес-пап’є, сувенірному посуді й інших речах |
Подарунок Президента США Джозефа Байдена Президентові України Володимиру Зеленському |
Подарунок Президентові Віктору Ющенку з нагоди відвідання Нью-Йоркської фондової біржі |
Подарунки ізраїльських делегацій |
Сувеніри з країн Азії та Далекого Сходу |
Вишуканий посуд – «візитівка» турецьких делегацій |
Пам’ятний знак «Головні ворота табору Біркенау (Аушвіц 2)» – подарунок Президентові Петру Порошенку в пам’ять про його участь у заходах, присвячених 70-й річниці звільнення концтабору Аушвіц-Біркенау (Освенцим, Польща, 27 січня 2015 року) |
Іменна сумочка – подарунок Надзвичайного та Повноважного Посла Республіки Пакистан першій леді України Олені Зеленській |
Подарунок першій леді Людмилі Кучмі як «хрещеній матері» судна, виконаний із залишків пляшки шампанського, яку за морською традицією розбили об борт корабля |
Копія світлини родини перших українських переселенців у Канаді (Квебек, 1911 рік). Оригінал зберігається в одному з канадських музеїв |
У центрі – прапор з автографами членів екіпажу літака «Мрія», котрий уперше здійснив дуже довгий (із трьома дозаправками) і дуже важливий рейс «Україна–Австралія» |
Робоча лампа, виготовлена з каски і гільз патронів |
Гільзовий тризуб на дерев’яній платформі |
Картина-аплікація «Україна», створена за допомогою цвяхів і ниток |
Подарунок від американських військових – прапор України з символом їхнього батальйону – змією, що не нападає перша, але захищається, коли її зачепити |
Стенд із подарунками Президентові Володимиру Зеленському від громадянки Канади, яка не має українського походження, але опанувала українську мову спеціально, щоби надсилати в Україну листи з побажанням перемоги |
Інші подарунки на національно-культурну, патріотичну і військову тематику
Книжкова частина експозиції
Спортивні сувеніри
Ручні вироби і декор
Комплект глиняних виробів – підсвічники «Сова» й «Кабан» і свистулька «Кіт» - подарунок Президентові Віктору Ющенку від майстра Едуарда Корнієнка з Одеси, котрий, як він сам жартує, попри забобони, заробив гроші на свистінні |
Декоративна скринька – подарунок Президентові Леоніду Кучмі з нагоди відвідання Рівненської АЕС |
Картина, виготовлена із крил метеликів |
Глобус, який під прямим сонячним промінням починає сам обертатися |
Картини, ікони
Стінопис у холі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського |
Спілкувалася Сніжана Мазуренко
Фото: пресслужба НАН України