Науковці Національної академії наук України розпочали виконання проєкту «Розробка антимікробних пакувальних біополімерних матеріалів і технології їх зварювання для довготривалого зберігання харчових продуктів», який став одним із переможців конкурсу «Наука для відбудови України у воєнний та повоєнний періоди» Національного фонду досліджень України. Проєкт буде виконуватися на базі Інституту електрозварювання ім.Є.О.Патона НАН України. Науковий керівник проєкту – завідувач відділу зварювання пластмас доктор технічних наук Максим Юрженко.
Питання якості та безпеки харчових продуктів є однаково важливим для промислових виробників, торгівельних підприємств і споживачів. Особливо актуальним це питання стало під час війни, коли постала необхідність забезпечення якості продуктів в умовах тривалих відключень електроенергії та у польових умовах на фронті.
Наразі більшість пакувальних матеріалів для харчових продуктів виготовляється на основі полімерів нафтохімічного походження. Але ці полімери не піддаються біологічному розкладанню, тобто є екологічно небезпечними. Виникає гостра потреба у використанні для виробництва пакувальних матеріалів біополімерів, які б розкладалися швидко й безпечно для довкілля. Це нові типи пакувальних матеріалів, виготовлені переважно з природних поновлюваних джерел. Разом з цим стрімкий розвиток полімерного матеріалознавства сприяє появі новітніх можливостей подовження термінів зберігання харчових продуктів зі збереженням показників якості та безпечності. Але антимікробна упаковка знаходиться лише на етапі розробок по всьому світу, тому про масове її виробництво поки що не йдеться.
Як зазначають науковці, у результаті виконання проєкту буде розроблена проста технологія виготовлення пакувальних матеріалів з антимікробними властивостями на основі біополімерів, які мають високу механічну міцність, є екологічно чистими матеріалами, біосумісними і здатними до безпечного для навколишнього середовища біологічного розкладання.
Розроблені матеріали з антимікробними властивостями можна використовувати для безпечного тривалого зберігання харчових продуктів.
За інформацією ІЕЗ ім.Є.О.Патона