6 серпня 2023 року у фойє Театру Польського у Щецині відбулося відкриття виставки зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (далі – МЕХП ІН НАН України) «Європейський плакат театральний та кабаретовий кінця ХІХ – 30-х років ХХ століття».
Фрагмент виставки |
На виставці представлено 60 театральних афіш, серед яких 20 оригінальних творів авторства таких всесвітньо відомих митців, як Альфонс Муха, Анрі де Тулуз-Лотрек, Тадеуш Ґроновський та інших. У рамках проєкту також підготовлено та видано альбом-каталог виставки із зображеннями усіх 60-ти експонатів та статтями директора Інституту народознавства НАН України академіка НАН України Степана Павлюка, заступника директора Інституту кандидата мистецтвознавства Андрія Клімашевського та провідного зберігача фонду «Плакат і графіка» МЕХП ІН НАН України Мар’яни Сеньків.
На урочистості з цієї нагоди були запрошені директор Інституту академік НАН України Степан Павлюк з дружиною Лесею Павлюк, заступник директора Інституту Андрій Клімашевський, головний зберігач фондів МЕХП ІН НАН України Роксолана Браташ та завідувач сектору обліку МЕХП ІН НАН України Галина Виноградська.
На фото (зліва направо): Тарас Рудько, Роксоляна Браташ, Барбара Ігєльська, Степан Павлюк, Леся Павлюк, Галина Виноградська, Почесний консул України у Щецині Генрик Колодій |
На заході були присутні близько сотні поважних гостей, серед яких Маршалок Західнопоморського Воєводства Республіки Польща Ольґерд Ґєблєвіч, інші урядовці, Почесний консул України у Щецині Генріх Колодій, наукові працівники.
Виставка, яка набула культурно-політичного звучання у міждержавних польсько-українських взаєминах, викликала захоплення гостей заходу.
На фото (зліва направо): Степан Павлюк, Маршалок Західнопоморського Воєводства Республіки Польща Ольґерд Ґєблєвіч, Маршалок Сенату Республіки Польща Томаш Ґродський, Віце-президент Громадянської платформи Малгожата Кідава-Блонська |
У своєму виступі академік НАН України Степан Павлюк зазначив: “Польсько-українські культурні контакти особливо пожвавились із часу здобуття Україною державної незалежності. На усіх міждержавних поприщах напрацювались обопільно зацікавлені проєкти. Зокрема, розпочалась активна співпраця Інституту народознавства Національної академії наук України, у складі якого функціонує унікальний за кількістю і цінністю Музей етнографії та художнього промислу із понад 100 тис. пам’яток”. Директор Інституту народознавства НАН України також наголосив: “Особливо зворушені з того, що з нагоди відкриття цього найбільшого в Європі театру в його стінах відкривається перша виставка, присвячена історії Театру, – це експозиція 20-ти рекламних театральних афіш кінця ХІХ – початку ХХ століть, створених провідними європейськими митцями, зокрема такими видатними як Анрі де-Тулуз-Лотрек та Альфонс Муха. І це «золотий» фонд нашого Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України”.
Виставка 60 мистецьких театральних плакатів з фондів МЕХП ІН НАН України діятиме у фойє Театру Польського в Щецині на постійній основі (до кінця листопада 2023 року демонструватимуться оригінали плакатів, надалі –високоякісні копії), як невіддільний елемент його інтер’єру, запланований ще на стадії проєктування реставраційних та будівельних робіт архітектором Ромуальдом Леґлером із Кракова, який своїми давніми родинними коренями пов’язаний з Україною.
У рамках візиту делегації Інституту народознавства НАН України відбулися зустрічі з приводу подальших планів та перспектив співробітництва з Маршалком Західнопоморського Воєводства Республіки Польща Ольґердом Ґеблєвічем, директоркою музею Замку князів Поморських в Щецині Барбарою Іґєльською, директором Морського центру науки в Щецині Вітольдом Яблонським.
Українські науковці висловлюють щиру вдячність організаторам події за можливість репрезентувати культурний потенціал України на загальноєвропейському рівні, а також усьому польському народові за підтримку українців та України у боротьбі за свободу і незалежність.
За інформацією Інституту народознавства НАН України