Провідна наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України кандидатка економічних наук Світлана Аксьонова у своєму інтерв’ю для медійної платформи «Українське радіо» розповіла про зміни у статистиці народжуваності в Україні.
Учена зазначила: «Ми можемо стверджувати, що найбільше зменшення народжуваності відбулося саме у 2022 році. І найскоріше воно пов'язане саме з масовим виїздом українських жінок, зокрема, вагітних, та певним неврахуванням тих народжень, які відбулися на окупованій території. До цього також докладається те, що багато сімей все-таки відкладають народження дитини в очікуванні сприятливішого для цієї події періоду. Якщо порівнювати 2023 рік з аналогічним періодом 2022-го, то тут наразі ми маємо саме відкладені народження в очікуванні закінчення війни».
Світлана Аксьонова також прокоментувала сподівання українських експертів на «бум народжуваності» після перемоги України: «Ми очікуємо на те, що після закінчення війни, у нас все-таки буде реалізація тих народжень, які були відкладені. Тобто на певне поліпшення ситуації ми розраховуємо. Але також пам'ятаємо, що зараз ми живемо у світі, де поширена «планована сім'я». Тобто коли не просто так підходять, а все-таки сім'я розмірковує, коли краще народити дитину, які для цього необхідні створити умови. І оце свідоме, відповідальне ставлення до батьківства, воно в цілому вказує на те, що нам не слід очікувати, що це буде дуже стрімке зростання народжуваності. Тому що війна-то закінчиться, але які умови залишиться – це зруйноване житло, зруйнована інфраструктура, це проблеми з роботою, з працевлаштуванням. Тобто буде дуже багато чинників, які будуть гальмувати цей процес. І сім'я знову ж таки буде відкладати. (...) Тобто наскільки країна зможе швидко відновлюватись, настільки у нас буде налагоджуватися і ситуація з народжуваністю».
Ознайомитися з повним
аудіозаписом інтерв’ю Джерело: медійна платформа «Українське Радіо»