На медійній платформі «Український тиждень» було опубліковано статтю проРадіоастрономічний інститут НАН України, в якій розповідається як харківські астрономи намагаються відновити понівечені росіянами телескопи.
Найбільший у світі низькочастотний радіотелескоп УТР-2 розташовано на півдорозі між Чугуєвим та Ізюмом у Харківській області. Неподалік проходила лінія фронту. Сама обсерваторія перебувала в зоні окупації з перших днів великого російського вторгнення і аж до вересня 2022-го, коли українські війська відбили цю землю під час контрнаступу на Харківщині. Російські війська торік не просто пройшли повз телескоп. У будівлі обсерваторії вони облаштували командний пункт батальйону. Біля споруди досі залишилися глибокі рови — позиції для важкої техніки. Один зі складів, де свою апаратуру зберігали астрономи, окупанти віддали під склад боєприпасів. Так росіяни перетворили науковий об’єкт на військовий.
Нещодавно тут встановили сонячну станцію потужністю 40 000 кВт-год на рік. Енергії достатньо лише поки триває літо і не працює телескоп. За словами директора Радіоастрономічного інституту НАН України члена-кореспондента НАН України Вячеслава Захаренка, у віданні якого обсерваторія, потреби самого телескопа складатимуть 60 000 — 70 000 кВт-год на рік. А взимку сонячні панелі не даватимуть навіть тієї кількості енергії, яка є зараз. Встановлення сонячної електростанції — головна зміна на краще, яка тут сталася торік. Її закупівлю профінансувала Національна академія наук України.
Раніше на телескоп доволі часто навідувалися іноземні колеги. Зокрема Массімо Капаччіолі, колишній директор обсерваторії Каподімонте та ідеолог найбільшого у своєму класі Оглядового телескопа ДВТ в Чилі, і дослідник з Паризької обсерваторії Філіпп Зарка. Ці візити не були простим виявом ввічливості. УТР-2 та ГУРТ (сучасніший радіотелескоп, який розгорнули на тій самій території) не належать до категорії «музейних експонатів». Зарка намагався виявити за допомогою радіотелескопа екзопланети, і хоча йому це не вдалося, але принципи, за якими збудовано українські радіотелескопи, потім поклали в основу NenuFAR — новішого французького телескопа. Також українські телескопи залучили до наземної підтримки місії НАСА Juno зі спостереження за Юпітером. Як розповів журналістам Вячеслав Захаренко, саме черговий раунд спостережень за Юпітером мав відбутися 24 та 25 лютого 2022-го, коли розпочалося повномасштабне вторгнення.
У підвалі обсерваторії колись були апаратна та комп’ютерна зали УТР-2. Власне, це «серце» телескопа. Звідси в різні боки розтягнулися підземні ходи, де проклали комунікації антен. Усю техніку тут розграбували або вщент розбили. На підлозі — декілька матраців і всюдисущі пакети з написами «Армия России».
Однак наукова діяльність тут усе ж не припиняється і зараз. Допомагають колеги за кордоном. Наприклад, французькі науковці надали українським ученим безоплатний доступ до свого телескопа NenuFAR.
Частково відновити їхній потенціал можна за допомогою європейських колег. Радіоастрономічний інститут НАН України уже подав заявку на фінансування за програмою «Горизонт Європа». Суть у тому, щоб зробити українські телескопи частиною великого європейського радіотелескопа LOFAR. По суті, це велике об’єднання станцій для прийому сигналу, які зараз розташовані у вісьмох країнах ЄС. Той же французький телескоп NenuFAR уже є частиною цього проєкту. Для приєднання треба тільки дещо змінити конфігурацію українських телескопів та отримати так званий LOFAR-кабінет — апаратний комплекс для обробки й передавання сигналу до єдиної системи.
Ознайомитися з
повним текстом статті Джерело: видання «Український тиждень»