2023 року Інститут молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України відзначає півстолітній ювілей.
Установу було засновано 28 червня 1973 року на виконання Постанови Президії АН УРСР (нині – Національна академія наук України) №263. Фундаторами Інституту стали видатні українські вчені – академіки Борис Патон, Сергій Гершензон, Володимир Зосимович, Петро Шкварніков, Саул Серебряний, Ірина Кок і Геннадій Мацука. У 1973–2003 роках ІМБГ НАН України очолював академік Геннадій Мацука, у 2003 – 2019 роках – академік Ганна Єльська. 2019 року директором Інституту обрали академіка Михайла Тукала.
ІМБГ НАН України об’єднує фахівців з молекулярної біології, генетики, біохімії, біотехнології, геноміки, протеоміки, біофізики, хімії, біоінформатики, які працюють у 14 наукових відділах і 7 наукових лабораторіях. В Інституті працюють 318 штатних співробітників, зокрема 238 науковців, серед яких 10 членів НАН України, 31 доктор і 131 кандидат наук, навчаються 20 аспірантів і 2 докторанти.
Основні напрями наукових досліджень Інституту:
- структурна та функціональна геноміка;
- протеоміка та білкова інженерія;
- молекулярні та клітинні біотехнології;
- біоінформатика, комп’ютерне моделювання та дизайн.
Науковці ІМБГ НАН України брали участь у виконанні державних науково-технічних програм, серед яких:
- «Національна програма ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і соціального захисту громадян»;
- «Захист населення від найпоширеніших інфекційних захворювань»;
- «Національна програма профілактики СНІДу в Україні»;
- «Здоров’я нації»;
- «Генні та аналітичні біотехнології»;
- «Впровадження і застосування Грід-технологій»;
- «Розроблення і створення сенсорних наукоємних продуктів»
- «Нанотехнології і наноматеріали»;
- «Розроблення новітніх технологій створення вітчизняних лікарських засобів для забезпечення охорони здоров’я людини та задоволення потреб ветеринарної медицини».
Учені ІМБГ НАН України опублікували 6557 наукових статей, з яких 1555 – у найповажніших міжнародних журналах, зокрема у «Science», «Nature Structural & Molecular Biology», «Cell», «Biochemistry», «Human Genetics», «Human Mutation», «Proteins», «Nucleic Acids Research», «Journal of Biological Chemistry». Отримано свідоцтва на два наукові відкриття, понад 314 авторських свідоцтв на винаходи і патентів, проведено понад 200 наукових конференцій та інших наукових заходів.
Кафедра біології ІМБГ НАН України, створена у 2016 році, готує здобувачів наукового ступеню доктора філософії згідно з Ліцензією на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти за спеціальністю 091 «Біологія та біохімія». Крім того, на базі Інституту Кафедра молекулярної біології та біотехнології Київського академічного університету здійснює підготовку здобувачів освітнього ступеня «магістр» за тією ж спеціальністю – для роботи у таких сучасних напрямах досліджень, як клітинні технології та засади клітинної терапії, розвиток новітніх біотехнологій, молекулярні механізми ензимології білкового синтезу, системна біологія, комп’ютерні методи моделювання, сучасні методи редагування геному, епігенетична регуляція експресії генів, генна інженерія рослинних і тваринних клітин, сигнальні каскади клітин за норми та за патологічних змін. Учені ІМБГ НАН України викладають також у провідних українських вишах – Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Національному університеті «Києво-Могилянська Академія» та інших. Рада молодих дослідників ІМБГ НАН України проводить наукові конференції для молоді та бере активну участь у проведенні Днів науки в Україні, залучаючи молодь і школярів.
Інститут здійснює активну міжнародну діяльність, виконував і виконує кілька проєктів, що фінансуються Рамковими програмами Європейського Союзу. Науковці установи успішно співпрацюють з колегами із понад 30 країн світу – Німеччини, Франції, США, Великої Британії, Польщі, Італії, Греції, Японії та інших. На рахунку ІМБГ НАН України – десятки міжнародних грантів від таких знаних організацій, як, наприклад, CNRS, NATO, STCU, SCOPES тощо.
Установа видає фахові наукові журнали «Biopolymers & Cell», «Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів», збірник наукових праць «Фактори експериментальної еволюції організмів», а також є співзасновником наукового журналу «Ukrainica Bioorganica Acta».
За час існування Інституту його вчені одержали чимало наукових результатів світового рівня. У Державному Комітеті СРСР у справах відкриттів та винаходів було офіційно зареєстровано два наукові відкриття, що їх зробили академіки Сергій Гершензон, Геннадій Мацука і Ганна Єльська.
Результати виконаних в Інституті фундаментальних досліджень стали науковою основою для створення деяких практичних розробок, зокрема й новітніх біотехнологій, а саме:
- гідрогелевої плівки для лікування ран та опіків;
- еквівалентів шкіри на основі стовбурових клітин людини та їхніх секретомів з використанням клітинних біотехнологій для лікування масивних опіків та інших уражень шкіри;
- діагностичної тест-системи для швидкої ідентифікації Pneumocystis jirovecii у клінічному матеріалі;
- панелі фармакогенетичних маркерів для прогнозування перебігу й ефективності лікування соціально значущих захворювань людини у пацієнтів з України;
- електрохімічних та оптичних біосенсорів для потреб медицини;
- тест-системи для експрес-аналізу вираження генів уродженого імунітету;
- технології дослідного виробництва аймаліну з біомаси культури тканин раувольфії зміїної;
- набору молекулярних маркерів для виявлення та диференціювання злоякісних пухлин нирки людини у фізіологічних рідинах організму;
- першої української тест-системи для лабораторної діагностики коронавірусу SARS-CoV-2 тощо.
|
2018 року Інститут став лауреатом премії «Web of Science Award Ukraine» у номінації «Найбільш продуктивна українська організація за кількістю наукових праць, опублікованих у 2008–2017 рр.» (галузь – «Науки про життя») і премії «Scopus Awards Ukraine» у номінації «Медичні науки», а 2019 року – здобув нагороду «Лідер науки України 2019. Web of Science Award» у номінації «Science Influence Leader: Chemistry» за найвище цитування робіт учених Інституту відносно середньосвітового рівня у період 2014–2018 років.
Визнанням досягнень співробітників ІМБГ НАН України є присудження десятків державних премій України в галузі науки й техніки, премій Президента України і Верховної Ради України для молодих вчених, іменних стипендій Верховної Ради України для найталановитіших молодих учених, премій імені видатних вчених НАН України. 2003 року колектив ІМБГ НАН України отримав Почесну грамоту Кабінету Міністрів України – за вагомий внесок у розвиток наукових досліджень у галузі генної інженерії і терапії, створення і впровадження новітніх біотехнологій і лікарських засобів.
|
26–29 вересня 2023 року в ІМБГ НАН України (Київ, вул. Академіка Заболотного, 150, конференц-зала, 4-й поверх) триватимуть XVІІІ Міжнародна наукова конференція «Фактори експериментальної еволюції організмів», яка присвячуватиметься 50-річчю заснування Інституту і 70-річчю відкриття подвійної спіралі ДНК, й асоційований з конференцією симпозіум «Геном рослин VІІІ». У межах цього наукового зібрання відбудеться також конференція молодих учених Інституту.
Крім того, 26 вересня 2023 року о 10:00 розпочнуться урочисті збори колективу ІМБГ НАН України з нагоди 50-річчя Інституту.
Контакти:
тел.: (380-44) 200-03-54; факс: (380-44) 526-07-59
e-mail: inform@imbg.org.ua
вебсайт: www.imbg.org.ua
За інформацією ІМБГ НАН України