22 вересня 2023 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Біля трибуни – доповідач: доктор хімічних наук, професор Дмитро Волочнюк |
Із міждисциплінарною доповіддю «Органічний синтез як інструмент для біомедичних досліджень» виступив професор кафедри супрамолекулярної хімії Інституту високих технологій Київського національного університету імені Тараса Шевченка, завідувач відділу медичної хімії Інституту органічної хімії НАН України доктор хімічних наук Дмитро Волочнюк.
Засідання семінару відкрив голова – заступник директора з наукової роботи Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України академік НАН України Сергій Костерін. У своєму вступному слові він розповів присутнім про наукові інтереси професора Дмитра Волочнюка, а також привітав його з одержанням у цьому році Національної премії України імені Бориса Патона за роботу «Створення органічних сполук для сучасної медицини – важливої складової безпеки та обороноздатності України».
Далі слово для міждисциплінарної наукової доповіді було надано професорові Дмитру Волочнюку.
У своєму виступі він привернув увагу до практичної реалізації сучасних концепцій органічного синтезу, таких як: комбінаторний синтез; синтез, спрямований на різноманіття (diversity oriented synthesis – DOS); лідер-орієнтований синтез (lead oriented synthesis – LOS); дизайн і синтез будівельних блоків (building blocks – BB). Завдяки такому типу фундаментальних і прикладних досліджень в Україні було розроблено інтегрований цикл для early drug discovery, впроваджений компаніями НВП «Єнамін» і НВП «Укроргсинтез». У підсумку це дало змогу створити в Україні найбільшу в світі колекцію скринінгових сполук (4 млн сполук) і будівельних блоків (330 тис. сполук). Крім того, було створено унікальний в світі продукт – real database, що є валідованим хімічним простором із 6 мільярдів хімічних сполук і real space, що налічує понад 44 мільярди хімічних сполук. Ефективність використання цього продукту продемонструвало віднайдення сполук-хітів методом ультрафаст-докінгу щодо складних біологічних мішеней, які неможливо було проаналізувати класичними методами.
Із запитаннями до доповідача й обговоренням результатів, наведених у доповіді, виступили: академіки НАН України Сергій Комісаренко і Сергій Костерін, член-кореспондент НАН України Микола Куліш, професори Людмила Дробот, Ольга Матишевська та Микола Великий.
Зала засідань |
Академік НАН України Сергій Комісаренко |
Член-кореспондент НАН України Микола Куліш |
Докладніша інформація на
сайті Інституту За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України