4 жовтня 2023 року на території Собору Святого Юра у Львові відбулася презентація колективної монографії «Будитель нашого народного духу: Микола Устиянович», яку видали до 210-ї річниці від дня народження письменника й громадського діяча, священника греко-католицької церкви Миколи Устияновича (1811–1885). Захід організували Інститут Івана Франка НАН України (Львів), Львівська Архиєпархія Української греко-католицької церкви (УГКЦ), Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Солонківська об’єднана територіальна громада, Музей-садиба Миколи і Корнила Устияновичів у Вовкові та Всеукраїнська громадська організація (ВГО) «Союз українок».
Модераторка презентації, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук
Алла Швець ознайомила присутніх із публікаційною історією колективної монографії, яка починається з
проведення у 2021 році конференції до 210-ї річниці від дня народження отця Устияновича в Музеї Миколи та Корнила Устияновичів (село Вовків Солонківської ОТГ Львівської області). Саме матеріали цієї конференції, гаслом якої стали слова Івана Франка, адресовані Миколі Устияновичу, – «Будитель нашого народного духу», – ввійшли до видання як його основна частина. Додатково у монографії опубліковано розвідки, присвячені постаті сина отця Миколи – художника Корнила Устияновича – та відомого чеського етнографа й фольклориста, великого друга України Франтішека Ржегоржа.
Доктор філологічних наук Алла Швець |
«Сподіваємося, що ця монографія збурить закономірний інтерес до постаті отця Устияновича і відкриє маловідомі факти його біографії. Адже й ми, літературознавці, філологи, тільки починаємо відкривати Устияновича-поета, розуміти і зглиблювати сенсовність його метафор та афоризмів», – наголосила науковиця і запросила до слова редакторів і авторів монографії, а також партнерів, за підтримки та сприяння яких книжка вийшла друком.
Своїми міркуваннями про постать отця Устияновича та його культурно-просвітницьку роль поділилися директор Інституту Івана Франка НАН України член-кореспондент НАН України Євген Нахлік, голова ВГО «Союз українок» Ористлава Сидорчук, представниця Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації Ореслава Хомик, літературознавець і перекладач, доктор філологічних наук Ігор Набитович, професор Дрогобицького державного педагогічного університету доктор філологічних наук Галина Сабат, професор Львівського національного університету імені Івана Франка доктор філологічних наук Святослав Пилипчук, завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Микола Легкий та інші. Свою поезію, адресовану отцеві Устияновичу, яка увійшла до монографії, зачитав поет і есеїст, старший науковий співробітник відділу української літератури Інституту українознавства НАН України ім. Крип’якевича НАН України (Львів) доктор історичних наук Петро Шкраб’юк.
Член-кореспондент НАН України Євген Нахлік |
«У цій монографії висвітлено різні аспекти творчості Устияновича: і поезієзнавчі, і фольклористичні, і розвиток його творчості в культурно-історичному процесі, і згадки про нього як про громадського діяча. Залишається сподіватися, що буде видано й повне зібрання його творів, бо він заслуговує на це, і наш край заслуговує на це», – підкреслив директор Інституту Івана Франка НАН України член-кореспондент НАН України Євген Нахлік.
Доктор філологічних наук Микола Легкий |
Насамкінець доктор філологічних наук Микола Легкий подякував усьому авторському й редакторському колективові монографії та зазначив, що попереду на науковців Інституту Івана Франка НАН України чекає ще багато роботи над наступними колективними збірниками, присвяченими постатям Тимотея Бордуляка, Ганни Барвінок, Ольги Дучимінської і Михайла Павлика.
На заході були присутні також наукові редакторки видання – старший науковий співробітник відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України кандидат філологічних наук Марія Лапій та науковий співробітник відділу літературного процесу Інституту кандидат філологічних наук Марія Котик-Чубінська, представник редколегії – професорка Львівського національного університету імені Івана Франка доктор філологічних наук Ірина Роздольська і рецензент монографії – доцент Української академії друкарства кандидат філологічних наук Оксана Левицька.
Доктор історичних наук Петро Шкраб’юк і доктор філологічних наук Алла Швець |
Довідково
Колективна монографія «Будитель нашого народного духу: Микола Устиянович» містить історико-літературні, теоретико-інтерпретаційні, біографічні та джерелознавчі студії, у яких комплексно по-новому розглядається життєвий і творчий шлях отця Миколи (Николая) Устияновича (Устіяновича, 1811–1885) – визначного українського письменника-романтика (поета, прозаїка), публіциста, журналіста і громадського діяча в Галичині та на Буковині, греко-католицького священника. Висвітлено естетико-літературні, фольклорно-етнографічні, інтертекстуальні, рецептивні виміри його творчого доробку. Запропоновано сучасні підходи до інтерпретації тематично-проблемних і жанрових особливостей художніх текстів, подано рецепцію доробку письменника в поезії та прозі, критиці й літературознавстві (Іван Франко, Йосиф Левицький, Титко Ревакович). Обґрунтовано поняття локального тексту Устияновича.
Осмислюються також родинні й освітні чинники формування світогляду його сина – українського маляра, письменника й публіциста Корнила Устияновича (1839–1903). Простежуються його особисті взаємини з чільними тогочасними діячами української культури й науки – Анатолем Вахнянином, Володиславом Федоровичем, Іваном Франком та іншими.
Окремо досліджено життєтворчий феномен і культуротворчу місію Франтішека Ржегоржа (1857–1899) – чеського етнографа, фольклориста і громадського діяча, який тривалий час жив у Вовкові під Львовом і протягом життя підтримував тісний культурний зв’язок з Україною, особливо з Галичиною. Узагальнено різнобічну його діяльність у популяризації надбань української культури, його взаємини з українськими літераторами і збирачами народної творчості, зокрема Іваном Франком, Михайлом Павликом, Наталією Кобринською.
Книжка зацікавить літературознавців, фольклористів, франкознавців, культурологів, мистецтвознавців і широке коло читачів.
Бібліографічний опис:
Будитель нашого народного духу: Микола Устиянович (до 210-ї річниці від дня народження) : колективна монографія / Інститут Івана Франка НАН України ; відп. ред. А. Швець ; наук. ред. М. Котик-Чубінська, М. Лапій ; передм. А. Швець ; редкол.: Є. Нахлік (гол.) та ін. – Львів, 2022. – 226 с. + 12 с. іл. вкл. – (Серія «Літературознавчі студії»; вип. 26).
За інформацією Інституту Івана Франка НАН України