Виконувач обов’язків завідувача лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення освіти і науки астрономічної (МІЗОН-А) Головної астрономічної обсерваторії НАН України Іван Крячко в інтерв’ю РБК-Україна розповів про сучасні астрономічні дослідження в Україні, колонізацію людством Місяця та Марсу, а також наскільки реальною є загроза зіткнення Землі з астероїдом та чи може існувати позаземне життя.
Про наявні зараз в Головній астрономічній обсерваторії НАН України дослідження астроном розповів наступне: «Наша обсерваторія головна в країні і на відміну від тих, які діють при класичних університетах, ми вивчаємо фактично все, що є у всесвіті. Досліджуємо комети і Сонце – маємо сонячний телескоп, який за однією з характеристик входить у 5 кращих у світі. Наші науковці можуть впродовж 11-річного циклу сонячної активності спостерігати за світилом, мало хто має змогу це робити за допомогою потужних сонячних телескопів. Ми отримали результати світового рівня. Також вивчаємо зорі і галактики, зокрема коричневі карлики. За допомогою суперсильних комп'ютерів наші науковці моделюють процеси злиття надмасивних чорних дір. Це важливо, бо за життя однієї людини чи навіть цілого покоління цей процес не вдасться побачити. У нас є спеціальна станція штучних супутників Землі, яка дозволяє визначати, що у надрах планети, – наприклад, як рухаються маси. Єдине, що ми не вивчаємо – це питання космології. Це про те, як виник всесвіт, що з ним буде далі. В Україні є група науковців, які цим займаються, але вона працює в Інституті теоретичної фізики. Бо космологія – це більше теорія, ніж спостереження, хоча, безумовно, це все стосується астрономічних спостережень».
Учений також розповів про полярне сяйво в Україні, загрозу великих астероїдів, екзопланети та новітні телескопи, яких потребують українські астрономи для своїх досліджень.
Ознайомитися з повним
текстом інтерв’ю Джерело: інформаційний ресурс «РБК-Україна»