Національна академія наук України та Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 9 листопада 2023 року на 83 році життя помер відомий український астроном, директор Міжнародного центру астрономічних та медико-екологічних досліджень НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки доктор фізико-математичних наук
Володимир Кирилович ТАРАДІЙ
Володимир Кирилович Тарадій народився 8 лютого 1940 року в селі Турівка Згурівського району Київської області. У 1962 році після закінчення навчання на фізичному факультеті Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю «Астрономія» він вступив до аспірантури Головної астрономічної обсерваторії АН України і активно включився в роботу з досліджень обертання Землі. Протягом кількох десятиліть Володимир Кирилович пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до заступника директора з наукової роботи Головної астрономічної обсерваторії НАН України. Йому належать пріоритетні дослідження нутації Землі та визначення нутаційної сталої за даними широтних спостережень.
Згодом В.К. Тарадій зацікавився проблемами космічної геодинаміки та дослідження навколоземного простору. На початку 1980-х років він разом з колегами обґрунтував, розробив та впровадив математичний метод аналізу даних лазерної дальнометрії штучних супутників Землі, що стало основою для створення у ГАО НАН України у 1988 році центру аналізу даних супутникової лазерної далекометрії під егідою Міжнародної служби обертання Землі. 1993 року В.К. Тарадій розпочав роботу над розв'язанням задач прикладної астрономії, активно використовуючи при цьому спостереження на телескопах Високогірної обсерваторії ГАО НАН України на піку Терскол.
В.К. Тарадій був одним із ініціаторів створення наприкінці 1992 року Міжнародного центру астрономічних та медико-екологічних досліджень НАН України, що дало змогу українським вченим активно продовжити проведення досліджень у Приельбруссі після розпаду СРСР. Він започаткував та забезпечив виконання на наукових базах НАН України у Приельбруссі декількох програм міжнародного співробітництва, які включали 31 проєкт фундаментальних, прикладних та пошукових досліджень і охоплювали науковців 23 організацій з восьми країн світу.
У 2003 році Володимира Кириловича в складі авторського колективу було нагороджено Державною премією України в галузі науки і техніки за цикл досліджень «Розробка теоретичних основ та унікальної спостережної бази в Голосієві та на піку Терскол для досліджень Сонця та тіл Сонячної системи».
В.К. Тарадій підготував низку наукових кадрів, які працюють у дослідницьких організаціях України, Німеччини та Великобританії. Він є автором понад 170 публікацій та співавтором трьох монографій. Також він був членом Ради Української астрономічної асоціації, членом Міжнародного астрономічного союзу (МАС), членом Міжнародної служби обертання Землі, членом-засновником Європейського астрономічного товариства та членом оргкомітету комісії 19 МАС «Обертання Землі».
Володимир Кирилович Тарадій чимало зробив для розвитку української науки. Світлий образ цього талановитого вченого, людини глибокої ерудиції, гострого й живого розуму назавжди залишиться в серцях рідних, колег, друзів, усіх, хто його знав, любив і поважав.