Як працює радіоастрономічна обсерваторія, хто та як цьому сприяє і скільки грошей потрібно для відновлення її повноцінної роботи — розповів у радіопрограмі «Накипіло ввечері» керівник відділення низькочастотної радіоастрономії Радіоастрономічного інституту НАН України академік НАН України Олександр Коноваленко.
У селі Волохів Яр, що в Чугуївському районі Харківщини, є радіоастрономічна обсерваторія. Вона відома на весь світ — тут розташований найбільший у світі низькочастотний радіотелескоп УТР-2, за допомогою якого харківські астрономи «слухали» космос: спостерігали за Юпітером і пульсарами, реєстрували грозові заряди на Сатурні, досліджували фонове радіовипромінювання Галактики, а також співпрацювали з колегами з Великої Британії, Франції, Нідерландів, Італії, Швеції, США, Австралії, Японії, Індії та інших.
У перші дні широкомасштабної навали Волохів Яр, а з ним і радіоастрономічна обсерваторія опинилися в окупації. Керівника наукових проєктів радіотелескопа УТР-2 Олександра Коноваленка, який жив в обсерваторії, агресори намагалися схилити до співпраці. Він відмовився від цієї «пропозиції», а згодом йому вдалося втекти до Данії. А от унікальне обладнання окупанти частково розікрали, місцями понівечили, а то й знищили. Однак незважаючи на це харківська радіообсерваторія працює й виконує наукову роботу.
Олександр Коноваленко зазначив: «На щастя, у вересні 2022 року, як добре відомо, відбулось знамените звільнення Харківської області, яке в першу чергу пройшло через нашу обсерваторію. Ворог був вибитий повністю, але перед цим вони зруйнували головну лабораторну будівлю – проломлено дах, горище, перший поверх, тобто будівля знищена повністю. Окрім того, вони вкрали усе електронне обладнання. Там дуже його було багато, десятки комп'ютерів, цифрова сучасна техніка, сервери. Це дуже коштовно, ми десятиріччями створювали лабораторію. Все розкрадено, вся інфраструктура знищена. Найгірше те, що замінована територія і на жаль неможливо організувати розмінування. По-друге, немає електрики, але ми дуже активно працюємо. Наприклад, впродовж останніх місяців ми зробили сонячні електростанції. Вже відновили гігантський український радіотелескоп ГУРТ. Там працюють дві субрешітки. А постачання електрики забезпечуємо за рахунок сонячних електростанцій. Радіоастрономічне життя, безумовно, продовжується. Втім, збитки, які нанесли ці орки, не можливо порахувати – це сотні мільйонів доларів чи євро. Дуже прикро, що багато так званих «колег» в росії знали про цей об'єкт, але не попередили військових, щоб не йшли туди, не руйнували все. Ну, їм виправдання точно немає».
Ознайомитися із повним
записом радіопрограми Джерело: радіо «Накипіло»