5 грудня 2023 року Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній, віцепрезиденти НАН України – академік Вячеслав Богданов та академік Вячеслав Кошечко, президент Малої академії наук академік Станіслав Довгий, а також академік-секретар Відділення загальної біології НАН України академік Володимир Радченко відвідали Національний ботанічний сад (НБС) імені М.М.Гришка НАН України.
Директор ботанічного саду член-кореспондент НАН України Наталія Заіменко ознайомила керівництво Академії зі структурою, основними напрямами наукової діяльності, досягненнями та проблемами установи. Вона розповіла, що в Ботанічному саду зібрано унікальні колекції рослин з усіх ботаніко-географічних регіонів світу, які налічують понад 17 тисяч таксонів. Три колекції є науковими об’єктами, що становлять національне надбання України. Близько 400 сортів НБС занесені до Державного реєстру сортів рослин України. Науковці Ботанічного саду вперше запропонували інформаційно-ресурсний підхід до формування унікальних ботаніко-географічних ділянок, на базі науково обґрунтованих 80-річних експозицій рослинних угрупувань України і помірного поясу Євразії. Продовження цих робіт репрезентовано в розбудові етноботанічних ділянок «Сади Світу» (Японський, Індонезійський, Корейський, Тибетський) на території НБС.
|
У рамках візиту Президент НАН України академік Анатолій Загородній разом з іншими гостями оглянули територію Саду, ділянки, де розміщено колекції видів природної та культурної флори, оранжерейний комплекс з колекціями тропічних і субтропічних рослин, відвідали науково-дослідні лабораторії Ботанічного саду.
Зокрема, гості побували в оранжереях з колекціями тропічних і субтропічних рослин, які мають статус національного надбання. Також оглянули колекції відділу тропічних і субтропічних рослин, який є провідним науковим центром зі збереження біорізноманіття рослин тропікогенних флор поза межами їхнього природного ареалу та відомим осередком з вивчення питань орхідології та космічної біології. В.о. завідувача відділу доктор біологічних наук Роман Іванніков розповів про діяльність науковців відділу, для впровадження різних стратегій збереження біорізноманіття рослин тропічних біомів ex situ: підтримання унікальних колекцій живих рослин, які відсутні в інших ботанічних садах України та Східної Європи, створення банку культур in vitro, перш за все рідкісних видів та тих видів, що знаходяться на межі зникнення, і для яких неприйнятні традиційні методи розмноження.
|
Керівництво Академії також ознайомилося з роботою Відділу культурної флори – провідним науковим центром в Україні та світі, який на стику суміжних біологічних та екологічних наук розробляє теоретичні і прикладні засади фітоінтродукції та фітоенергетики, збереження, збагачення та ефективного використання нових фіторесурсів як джерела біологічно активних сполук, цінних продуктів харчування, лікарських засобів, біопалива тощо. Завідувач відділу доктор сільськогосподарських наук Джамал Рахметов акцентував увагу на унікальності відділу, науковці якого досліджують фізіологічні основи та механізми оптимізації продукційних і метаболічних процесів у рослин, що виробляють цінні речовини, створюють та вводять в культуру нові сорти і гібриди рослин, розробляють інноваційні фітотехнології. Колекція відділу, що налічує понад 2,5 тис. зразків і насінний фонд понад 20 тис. зразків, стала основою створення близько 60 нових унікальних за генотипом культур. Рішенням Уряду «Колекційний фонд енергетичних та ароматичних рослин Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України» внесено до переліку наукових об’єктів, що становлять національне надбання.
Також було продемонстровано котельні, які в 2012-2013 рр. повністю забезпечували автономне опалення оранжерейних комплексів, будівель та споруд Національного ботанічного саду. Саме Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка одним з перших ще у 2011р. розпочав розроблення проєктів з впровадження енергозберігаючих технологій та переведення частини джерел теплопостачання на альтернативні та поновлювальні види палива. На жаль, з початком повномасштабної війни Національний ботанічний сад був змушений повернутись до опалення своїх площ за рахунок централізованого енергозабезпечення, проте нині продовжуються роботи по реорганізації котелень, як резервного джерела теплопостачання.
Серед іншого під час зустрічі обговорювалось питання створення за участі Малої академії наук на базі старої купольної оранжереї освітнього наукового центру для дітей та молоді.
За інформацією Національного ботанічного саду імені М.М.Гришка
Фото: Національний ботанічний сад імені М.М.Гришка