В газеті Верховної Ради України «Голос України» було опубліковано статтю завідувача лабораторії Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України кандидата хімічних наук Юрія Плюто про те, як угода між Україною і Європейським Союзом про участь у Рамковій програмі з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» стимулює українські інновації.
Учений зазначає: «Європейська рада з інновацій, реагуючи на існуючі технологічні виклики та з метою підтримки новітніх технологій, у межах Рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» з 2022 року фінансує проєкт SSLiP «Масштабування суперзмащуваності у сталість». Проєкт спрямований на з’ясування фізичної природи контактуючих поверхонь, тертя між якими може наближатися до нульової. Він передбачає створення нового покоління інноваційних змащувальних матеріалів з метою мінімізації тертя та зношування в машинах і механізмах. У проєкті співпрацюють наукові організації з Ірландії, Норвегії, Франції, Нідерландів, Німеччини, Італії та України. Україну представляє Інститут хімії поверхні ім. О. О. Чуйка Національної академії наук України. (...) Завдання українських науковців полягає у розробці та дослідженні наповнювачів для технічних мастил, які виробляються на основі відновлювальної рослинної сировини. Як наповнювач ми розробляємо синтетичні наноматеріали, іншими словами — неорганічні частинки розміром від однієї мільйонної частки міліметра, поверхня яких спеціально вкрита шаром органічних молекул. Очікується, що у співпраці з європейськими колегами таке поєднання дасть змогу створити мастильні матеріали, здатні мінімізувати тертя та зношування в машинах і механізмах».
Юрій Плюто наголосив, що «участь інституту в проєкті SSLiP та надання Європейською радою з інновацій фінансової підтримки стали можливими завдяки ратифікації Верховною Радою України у 2022 році Угоди між Україною і Європейським Союзом про участь у Рамковій програмі з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Відповідно до звіту Європейської комісії, який був оприлюднений у листопаді 2023-го, Україна повинна інтенсифікувати зусилля з інтеграції в програму «Горизонт Європа» до початку переговорів про вступ у Європейський Союз».
Ознайомитися з повним
текстом статті Джерело: газета Верховної Ради України «Голос України»