Президія Національної академії наук України, Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України та Відділення математики НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 25 січня 2024 року на 79 році життя зупинилось серце видатного українського математика, вченого у галузі теорії диференціальних рівнянь, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки України, Державної премії України в галузі освіти, заслуженого діяча науки і техніки України, професора Київського національного університету імені Шевченка доктора фізико-математичних наук, професора, академіка НАН України Миколи Олексійовича Перестюка.
Академіку М.О. Перестюку належать наукові результати світового рівня. Центральне місце серед них посідають результати з теорій імпульсних систем і інваріантних множин диференціальних і різницевих рівнянь. М.О. Перестюк уперше встановив ефективні критерії стійкості розв’язків диференціальних рівнянь з імпульсною дією як у фіксовані моменти часу, так і в моменти потрапляння зображуючої точки в задані множини розширеного фазового простору. Ці критерії мають завершений і конструктивний характер, їх широко використовують під час дослідження стійкості руху конкретних механічних систем. Запровадження аналога функції Гріна–Самойленка в задачі про інваріантну множину лінійного розширення розривної динамічної системи дало змогу розробити теорію збурень інваріантних множин розривних динамічних систем. Микола Олексійович розробив також алгоритми наближеного розв’язку досить широкого класу диференціальних рівнянь з імпульсною дією, довів аналоги теорем Боголюбова з обґрунтування методу усереднення, встановив ознаки існування розв’язків, що відповідають розривним коливним режимам.
Багато часу й сил Микола Олексійович також віддавав науково-організаційній роботі. Він був членом бюро Відділення математики НАН України, членом експертної ради «Математичні науки», членом Комітету з державних премій у галузі науки і техніки, головою експертної ради з математики і механіки МОН України, членом редколегій кількох математичних журналів.
Особливу увагу М.О. Перестюк приділяв підвищенню загального рівня математичної освіти в середній школі, підготовці здібних і талановитих юних математиків. Разом з колегами він підготував і видав низку навчальних посібників і збірників задач з елементарної математики, які стали надійними помічниками школярів для якісної підготовки до вступу і подальшого успішного навчання у найкращих закладах вищої освіти. А для багатьох учнів українських шкіл, зокрема для учасників різного рівня математичних олімпіад, ці видання відіграли роль стимулу і своєрідного дороговказу у виборі майбутньої професії, пов’язаної з математикою.
Академік М.О. Перестюк автор понад 350 наукових та навчально-методичних праць, серед яких 7 монографій і більш як 50 підручників та навчальних посібників. Серед його учнів 10 докторів і 25 кандидатів наук.
За наукові досягнення Микола Олексійович був нагороджений орденами «За заслуги» ІІ та ІІІ ступенів, відзнакою Ярослава Мудрого АН ВШ України, пам’ятною медаллю імені М.М. Боголюбова «За високий рівень наукових результатів у галузі математичної науки», відзнаками НАН України «За наукові досягнення» та «За підготовку наукової зміни». Він – заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, заслужений професор Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, почесний доктор Ужгородського національного університету, почесний доктор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Йому присуджено премії НАН України імені М.М. Крилова та імені М.М. Боголюбова.
Звістка про його раптову смерть спричинила невгамовний біль усім, кому доля дарувала нагоду зустрічатися з цією чудовою людиною. Світла пам'ять про Миколу Олексійовича назавжди залишиться у серцях його колег і друзів.
Президія Національної академії наук України
Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України
Відділення математики НАН України