27 лютого 2024 року під головуванням першого віцепрезидента НАН України академіка НАН України Володимира Горбуліна відбулося засідання Науково-технічної ради НАН України.
У ньому взяли участь представники наукових установ Академії, органів державної влади, закладів вищої освіти, національних галузевих академій наук та керівники провідних промислових підприємств.
Головними темами засідання стали розвиток авіаційних технологій та відновлення напівпровідникової галузі.
|
На початку зібрання зі вступним словом виступив Президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній. Він наголосив, що ситуація на фронті та події у світі вимагають максимальної зосередженості на розвитку оборонно-промислового комплексу з максимальним використанням власної елементної бази. Очільник Академії зазначив, що авіабудування для України є однією з пріоритетних галузей національної економіки, особливо з точки зору конкурентоспроможності та обороноздатності нашої держави. Національна академія наук України багато років успішно співпрацює з багатьма провідними підприємствами України. А починаючи з 2022 року на засіданнях Президії НАН України було розглянуто чимало питань оборонного характеру, серед яких кібер- та біобезпека, енергетична безпека, розмінування територій, перспективи використання лазерних технологій для підвищення обороноздатності, відновлення напівпровідникової галузі.
|
Голова Науково-технічної ради академік НАН України Володимир Горбулін у своєму виступі зазначив, що за два роки війни фактично з нуля було створено виробництво морських дронів, з’явилось чимало розробок безпілотних літальних апаратів власного виробництва, ведуться активні роботи в галузі ракетного озброєння, виробництва боєприпасів самостійно чи спільно з закордонними партнерами. Створення новітніх зразків озброєння та військової техніки і суттєва модернізація існуючих потребують: розвитку інноваційних технологій; створення нових матеріалів; розробок, але скоріш за все, на перших етапах є необхідною є закупівля критичних елементів; поява принципово нових ідей створення таких зразків. Академік Володимир Горбулін наголосив, що саме у підприємств оборонно-промислового комплексу є потреба в таких інноваційних технологіях та критичних елементах, новітніх ідеях і матеріалах, а в інститутах НАН України в наявності високий інтелектуальний потенціал і певний доробок, який необхідний для використання на підприємствах ОПК.
|
Далі про науково-технічне співробітництво в інтересах розвитку авіаційної промисловості України розповіли академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, директор Інституту електрозварювання ім. Є.О.Патона академік НАН України Ігор Крівцун, директор ДП «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» імені академіка О.Г.Івченка» член-кореспондент НАН України Ігор Кравченко та головний інженер Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ» Костянтин Балушок.
Про стан та перспективи розвитку напівпровідникової галузі в Україні виступили в.о. директора Інституту фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова доктор фізико-математичних наук Віктор Мельник та радник директора – головного конструктора Казенного підприємства спеціального приладобудування «Арсенал» член-кореспондент НАН України Микола Лихоліт.
За результатами виступів учасники засідання Науково-технічної ради НАН України обговорили актуальні проблеми та труднощі стосовно втілення наявних наукових розробок у готову продукцію. Також були запропоновані рішення щодо подолання залежності нашої країни від імпорту по критичних технологіях з використанням результатів науково-технічних розробок та кадрового потенціалу наукових установ Академії.
|
Нагадаємо, що науково-технічну раду НАН України було створено в березні 2021 року. Її завданням є спрямуванню науково-технічного потенціалу Академії на залучення Академії до вирішення актуальних науково-технічних проблем галузей економіки і соціальної сфери держави, підвищення її обороноздатності та сприяння прискоренню впровадження наукових розробок академічних установ, а також вирішення питань розвитку міждисциплінарних досліджень у відповідних галузях наук. До складу Науково-технічної ради увійшли представники Академії, закладів вищої освіти, органів виконавчої влади та керівники великих високотехнологічних промислових підприємств. Головою Науково-технічної ради Національної академії наук України було призначено першого віцепрезидента НАН України академіка НАН України Володимира Горбуліна.
Фото: Пресслужба НАН України