9–12 квітня 2024 року в Одесі у режимі онлайн тривала науково-практична конференція з міжнародною участю «Сучасна фармація: реалії сьогодення та перспективи розвитку», яку організували Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Фізико-хімічний інститут імені О.В. Богатського НАН України, Координаційна рада Відділення хімії НАН України з проблеми «Наукові основи створення лікарських препаратів», Одеський національний медичний університет і Товариство з додатковою відповідальністю (ТДВ) «ІНТЕРХІМ».
|
Метою заходу було об’єднання зусиль фахівців фармацевтичної галузі у розв’язанні наукових і виробничих проблем створення лікарських засобів. Адже сучасні фармацевтичні дослідження потребують глобального підходу до формування дослідницького колективу із залученням фахівців різних спеціальностей: медичних хіміків, молекулярних біологів, біостатистиків, клініцистів, фармацевтів, фахівців з управління даними, експертів з економіки охорони здоров’я, фармакоекономістів, маркетологів тощо. Перед розробниками ліків стоїть спільне завдання щодо посилення ефективності комунікації та кооперації між усіма фахівцями задля випуску препарату, який одночасно був би ефективним, безпечним і відповідав би потребам пацієнтів. Ключовий елемент ефективного впровадження нових лікарських засобів – партнерство державного і приватного секторів.
Конференцію розпочав голова пленарного засідання, завідувач відділу біомедицини Фізико-хімічного інституту імені О.В. Богатського НАН України і науковий консультант ТДВ «ІНТЕРХІМ» академік Національної академії медичних наук України Микола Головенко. Він підкреслив, що розвиток фармації для розроблення та впровадження ефективних і безпечних лікарських засобів є пріоритетом будь-якої країни й фармацевтичної компанії, та пояснив, що проведення конференції зумовила необхідність розвивати українську фармацевтичну промисловість на інноваційних засадах у нинішніх складних соціальних і економічних умовах. Подякувавши учасникам за долучення, Микола Головенко висловив сподівання, що наступного разу захід відбудеться також офлайн.
Учасників зібрання привітали також проректор з наукової роботи Одеського національного університету імені І.І. Мечникова член-кореспондент НАН України Володимир Іваниця, декан факультету хiмiї та фармацiī цього університету кандидат хімічних наук, доцент Василь Менчук і перший проректор Одеського національного медичного університету доктор медичних наук, професор Валерія Марічереда.
До конференції долучилися представники українських медичних вишів і наукових установ, які розповіли про свої дослідницькі напрацювання, а також практики, які поділилися досвідом і знаннями у сфері розроблення новаторських лікарських засобів та їхніх відтворених форм, що актуально під час війни.
Визнані фахівці та молоді дослідники (студенти й аспіранти) мали нагоду встановити нові професійні зв’язки й обговорити широкий спектр питань щодо тенденцій, напрямів розвитку, особливостей і можливостей фармацевтичних досліджень в Україні.
Виступи й дискусії стосувалися, зокрема:
- цілеспрямованого пошуку потенційних активних фармацевтичних інгредієнтів синтетичного та природного походження;
- фармацевтичного розроблення й технології виробництва лікарських препаратів;
- фармацевтичного аналізу, стандартизації та контролю якості лікарських препаратів;
- доклінічного та клінічного вивчення лікарських засобів;
- хіміко-токсикологічного аналізу;
- управлінсько-організаційних, маркетингових і соціально-економічних досліджень у фармацевтичній галузі;
- історичного досвіду й актуальних проблем фармацевтичної освіти.
За підсумками цієї конференції вже видано збірник матеріалів.
За інформацією Фізико-хімічного інституту імені О.В. Богатського НАН України