5 липня 2024 року за ініціативи і при безпосередній організації Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України відбувся круглий стіл «Захист екологічних прав в Україні та світі».
Співорганізаторами заходу виступили Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Комітет Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Спеціалізована екологічна прокуратура Офісу Генерального прокурора, Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», Громадська організація «Трибуна жінки».
|
У фокусі розмови фахівців була концепція реформування системи екологічного контролю в Україні. У дискусії, серед іншого, йшлося про необхідність коригування векторів і пріоритетів законотворчих дій в умовах війни, зверталась увага на особливості переговорного процесу Україна-ЄС щодо приведення у відповідність екологічного законодавства України з правовими актами Європейського союзу в рамках відповідного розділу «Ukraine Facility», наголошувалось на необхідності знаходження балансу між публічними екологічними інтересами та інтересами розвитку бізнесу в умовах війни, зачіпались питання інституційної складової екологічних проблем. Окрема увага була приділена діяльності Держекоінспекції та Спеціалізованої екологічної прокуратури в умовах збройної агресії російської федерації з виявлення, фіксації, документування, розслідування екологічних злочинів та притягнення винних до відповідальності.
|
У обговоренні взяли участь: заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Олена Крамаренко, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, народний депутат України Олег Бондаренко, Заступниця Голови цього Комітету, народний депутат України Олена Криворучкіна, в.о. Голови Державної екологічної інспекції України Ігор Зубович, керівник Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора Борис Індиченко, судді Касаційного господарського суду у складі Верховного суду Ганна Вронська і Віталій Зуєв, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду Ян Барназюк, директор Благодійної організації «Екологія – Право – Людина» Олена Кравченко, директор департаменту екології, енергетики та зеленої економіки Федерації роботодавців України Ольга Кулик, державний експерт експертної групи з питань Зеленого курсу, довкілля та зміни клімату Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України Олена Гринич. Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України в дискусії представила головний науковий співробітник Інституту доктор юридичних наук, професор Наталія Малишева.
Модератором заходу виступала науковий співробітник Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України Інна Силантьєва.
Захід завершився загальною дискусією, запитаннями спікерам і жвавим обговоренням.
За оцінками присутніх круглий стіл видався досить результативним. Його успіх було забезпечено насамперед міждисциплінарним характером обговорення, коли за одним столом зустрілись причетні до екологічної сфери представники усіх гілок влади: законодавчої, виконавчої, судової на рівні осіб, що приймають рішення; науковці, бізнес, зацікавлена громадськість. Це дозволило подивитись на проблеми, що обговорювались, з різних точок погляду, що своєю чергою повинно вплинути на прийняття збалансованих законодавчих та управлінських рішень у сфері збереження довкілля України в дуже непростих умовах сучасних екзистенційних викликів перед нашою державою.
За інформацією Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України