Науковці Інституту Івана Франка НАН України підготували нове книжкове видання – колективну монографію «“В імені нашої національної єдности”: авторські голоси альманаху “Перший вінок”». У цій праці вперше в українській гуманітаристиці цілісно й ґрунтовно проаналізовано перший в Україні жіночий альманах «Перший вінок», який вийшов 1887 року у Львові за редакцією Наталії Кобринської та Олени Пчілки й за активної редакторської допомоги Івана Франка, об’єднавши «під стягом української мови і літератури» 17 письменниць із Галичини, Наддніпрянщини та Півдня України. У пропонованому дослідженні розглянуто видавничі особливості й складні контроверзи проєкту «Перший вінок», проаналізовано його роль в особистій долі та письменницькій біографії кожної з авторок, у розвитку жіночої періодики й жіночого письма загалом. Книга зацікавить літературознавців, культурологів, журналістів, істориків, краєзнавців, мистецтвознавців, широке коло читачів і дослідників українського жіночого руху.
|
Монографія стала підсумком
міжнародного наукового симпозіуму «В імені нашої національної єдности», що відбувся 16 вересня 2022 року у Львові з нагоди 135-річчя виходу у світ «Першого вінка».
Як зазначила у своїй передмові науковий редактор, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Алла Швець, в основі видання – «17 унікальних історій про відважних жінок, які понад століття тому заявили про себе через письмо, і незважаючи на політичні кордони, показали, що «жіноцтво наше на цілім просторі широкої Русі-України почулося до свого існування народного» (за висловом Наталії Кобринської). У монографії показано, як альманах «Перший вінок» зрезонував в особистій долі та письменницькій біографії його авторок. Для когось він був простором успішного літературного дебюту й далі проклав шлях у літературу, для когось — став лише коротким спалахом нового досвіду, а для тих, хто залишився поза його змістом — довічно затаєною образою. З виходом «Першого вінка» на літературному обрії Галичини і Великої України з’явилася ціла генерація блискучих письменницьких талантів, про яких йтиметься в цій монографії».
Книжка складається з 17 розділів-розвідок про кожну з авторок альманаху (Наталію Кобринську, Олену Пчілку, Уляну Кравченко, Ганну Барвінок, Лесю Українку, Ольгу Левицьку, Климентину Повович, Олесю Бажанську, Дніпрову Чайку, Софію Окуневську, Олену Грицай, Михайлину Рошкевич, Катерину Довбенчук, Ольгу Франко, Людмилу Старицьку-Черняхівську, Анну Павлик, Сидору Навроцьку), а також окремого розділу про видавничу долю «Першого вінка».
Серед авторів колективної монографії – науковці Інституту Івана Франка НАН України, Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України й інших наукових установ, освітніх закладів і музеїв. Це, зокрема, старший науковий співробітник відділу літературного процесу та компаративістики Інституту Івана Франка НАН України кандидат філологічних наук Марія Лапій, завідувач відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Микола Легкий, старший науковий співробітник відділу франкознавства Інституту Івана Франка НАН України кандидат філологічних наук Оксана Нахлік, директор Інституту Івана Франка НАН України академік НАН України Євген Нахлік, заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України доктор філологічних наук Алла Швець, директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України академік НАН України Микола Жулинський та інші.
Бібліографічний опис видання
«В імені нашої національної єдности»: авторські голоси альманаху «Перший вінок» : колективна монографія / за наук. ред. А. Швець ; передм. А. Швець ; редкол.: Є. Нахлік (гол.) та ін. ; відповід. ред. М. Лапій, І. Горошко ; Інститут Івана Франка НАН України; Департамент освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації; Союз Українок Америки; ВГО Союз Українок. – Львів, 2024. – 236 с. – (Серія «Літературознавчі студії» ; вип. 28).
За інформацією Інституту Івана Франка НАН України