Засідання Українсько-Польської Робочої групи з питань співробітництва у космічній сфері 23 червня 2016 р. |
23 червня 2016 року у місті Жешув (адміністративному центрі Підкарпатського воєводства Республіки Польща), що межує з Україною, відбулося спільне засідання Українсько-Польської Робочої групи з питань співробітництва у космічній сфері Українсько-Польської Міжурядової комісії з питань економічного співробітництва.
До складу делегацій, що формувалися Польською космічною агенцією (POLSA) і Державним Космічним Агентством України (ДКАУ), увійшли представники центральних органів влади, наукових організацій, підприємств і вищих навчальних закладів. Експерти Робочої групи працювали за чотирма напрямами співробітництва: «ракети-носії»; «наукові космічні дослідження», «дистанційне зондування Землі»; та «Рамкова програма Європейського Союзу «Горизонт 2020» / Співробітництво з Європейським Космічним Агентством».
За напрямом «Наукові космічні дослідження» до складу Українсько-Польської Робочої групи увійшли представники НАН України – директор Інституту космічних досліджень (ІКД) НАН і ДКА України член-кореспондент НАН України О.П. Федоров і старший науковий співробітник Радіоастрономічного Інституту (РІ) НАН України доктор фізико-математичних наук О.В. Дудник. Фахівці обговорили стан та перспективи здійснення супутникового проекту «Іоносат-Мікро», для реалізації якого інженери ІКД та Центру космічних досліджень Польської Академії наук (ЦКД ПАН) розробили бортову наукову апаратуру.
Доктор фізико-математичних наук Олексій Дудник докладно розповів про 4 напрями співробітництва між РІ НАН України та Відділенням фізики Сонця у місті Вроцлав ЦКД ПАН, що активно втілюються в життя після підписання довгострокового Договору про співробітництво між РІ та ЦКД ПАН, а саме: 1) Вивчення радіаційних поясів Землі на основі даних спостережень за допомогою українського супутникового телескопа частинок СТЕП-Ф і польського рентгенівського фотометра SphinX на борті космічного апарату «КОРОНАС-Фотон»; 2) Розроблення концепції побудови детектора заряджених частинок для рентгенівського спектрофотометра ChemiX, який буде встановлено на борті двох космічних апаратів міжпланетної місії «Інтергеліозонд»; 3) Підготовка та представлення спільних публікацій і презентацій у наукові журнали, на міжнародні конференції, асамблеї, симпозіуми та робочі наради; 4) Виконання спільного проекту у 2015-2017 роках у межах Угоди про наукове співробітництво між НАН України й ПАН. Враховуючи значний доробок у розробленні компактного приладу для реєстрації заряджених частинок високих енергій, РІ НАН України запропонував Робочій Групі започаткувати міжнародне співробітництво між ДКАУ і POLSA щодо підготовки до здійснення спільного тривалого наукового експерименту на космічних апаратах міжпланетної місії «Інтергеліозонд» із використанням приладу ChemiX, який включатиме український детектор частинок ДЧФ.
Вигляд рентгенівського спектрофотометра ChemiX з детектором частинок високих енергій (внизу) для міжпланетної місії “Інтергеліозонд”. |
Учасники засідання Робочої групи на прийомі у ректора Жешувського Університету технологій |
Українська делегація під час роботи Форуму інновацій космічного сектору |
Українська делегація була запрошена також взяти участь у роботі Форуму інновацій космічного сектору, організованого Польською космічною агенцією, Підкарпатським воєводством, керівництвом міста Жешув та Жешувським університетом технологій. На Форумі, що проходив у нещодавно побудованому надсучасному Конгрес-Центрі неподалік міжнародного аеропорту «Жешув-Ясьонка», керівником української делегації було представлено доповідь про досягнення, напрацювання та плани на майбутнє українського космічного сектору; відбулися панельні дискусії на теми: «Потенціал польського авіаційного сектору та його участь у програмах Європейського Космічного Агентства» і «Роль космічної освіти у сучасному суспільстві».
За інформацією РІ НАН України
Матеріал опублікували: Прес-служба НАН України