У черговому номері міжнародного суспільно-політичного щотижневика «Дзеркало тижня» опубліковано статтю віце-президента НАН України, голови Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академіка С. Пирожкова та провідного наукового співробітника Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України доктора філософських наук, професора Н. Хамітова.
Статтю присвячено цивілізаційному вибору України в умовах глобалізованого світу. Вчені ґрунтовно аналізують поняття цивілізації та культури, зазначаючи, що їх протиставлення як матеріально-технічнічного початку з одного боку, і духовно-творчого – з іншого – є хибним. Автори наголошують, що в житті людини культурне і цивілізаційне начала перебувають у постійній взаємодії: цивілізація створює для культури умови, а культура, у свою чергу, духовно наповнює цивілізацію.
Академік С. Пирожков і професор Н. Хамітов стверджують, що сучасна цивілізація є глобальною та такою, що інтегрує у собі різні культурні особливості багатьох народів світу на базі деяких загальнолюдських цінностей. Сучасний світ тяжіє до домінування однієї цивілізації, представлені одним народом, культурою та ментальністю. Оскільки таких цивілізаційних проектів є декілька, існує постійна боротьба наддержав та їх проектів за звання «взірцевої», а також за інші держави, які вони втягують в орбіту свого впливу. Але сучасні реалії дедалі частіше вказують на те, що тенденція консенсусного плюралізму глобальної цивілізації є більш продуктивною. Тож, на питання, який вибір має зробити України – європейський, євроатлантичний чи західний взагалі, слід відповісти: і перший, і другий, і третій.