На фото (зліва направо): науковці ІЕД Угорської АН доктори наук К. Югас, Л. Сіладі й А.Ішпан, заступник директора ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат мистецтвознавства О.В. Шевчук, провідний науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України доктор філологічних наук Л.Г. Мушкетик і завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат філологічних наук Л.К. Вахніна
|
6 жовтня 2016 року в конференц-залі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) імені М.Т. Рильського НАН України відбулася зустріч учених Академії з науковцями Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської Академії наук (ІЕД Угорської АН) докторами наук Аготою Ішпан, Каталін Югас та Сіладі Левенте, які прибули до Києва в рамках виконання міжнародного міжакадемічного проекту «Зміни національного, регіонального і локального рівня в народній культурі та суспільстві України та Угорщини в ХХ-ХХІ ст.» (2016-2018 рр.). Керівниками цього проекту є директор ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України академік Ганна Скрипник і директор ІЕД Угорської АН Балаж Балоґ. Слід зазначити, що Б. Балоґ і К. Югас уже відвідували вказаний український академічний інститут і виступали під час пленарного засідання та роботи секцій наукової конференції, присвяченої 90-річчю цієї наукової установи НАН України.
Розпочинаючи зустріч, заступник директора ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат мистецтвознавства Оксана Шевчук привітала зарубіжних гостей і побажала всім дослідникам успішної наукової співпраці. На продовження заходу виступили завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат філологічних наук Леся Вахніна та співробітниця цього ж відділу – координатор згаданого міжакадемічного проекту – доктор філологічних наук Леся Мушкетик, які ознайомили присутніх із діяльністю українських та угорських дослідників проблем із тематики проекту, а також із міжнародною співпрацею вказаного відділу загалом.
Учасники зустрічі в конференц-залі ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України |
Далі слово було надано угорським гостям. А. Ішпан окреслила коло власних наукових інтересів, а саме питання соціальних і культурних трансформацій у суспільствах двох країн за часів соціалізму. Серед іншого, вона вивчала з етнологічної точки зору великі міжнародні ярмарки цього періоду.
С. Левенте у своїй доповіді зупинився на деяких результатах дослідження проблем так званого потрійного кордону в Угорщині, зокрема угорсько-українсько-румунського (на Закарпатті). В цій місцевості вчений збирав різноманітний етнографічний матеріал та аналізував його політичні, економічні, культурні, мовні й інші аспекти. Виступаючи перед українськими колегами, він зазначив, що питання, які стосуються пограничних територій, є частиною більшого європейського проекту, до якого належать чимало країн. З угорського боку видано два збірники матеріалів із зазначеної проблематики та фотоальбом. С. Левенте розповів також про експедиції інших учасників проекту – Балоґа Балажа та Жолта Кароя Надя – до Закарпаття.
Доповідь про угорську революцію 1848-1849 рр. під проводом Лайоша Кошута та її відображення в угорському фольклорі й народній культурі загалом, а також її символічне значення в історії та сучасності угорського народу виголосила К. Югас, яка розповіла про новий і старий стиль угорських народних пісень, їх музичні особливості, фольклоризм та фольклоризацію. Виступ дослідниці супроводжувався презентацією відео- й аудіоматеріалів. Кілька пісень К. Югас, котра, як відомо, є учасницею угорського фольклорного гурту, виконала сама. Доповідь викликала особливий інтерес присутніх і продовжилася жвавим обговоренням у форматі «Питання – Відповідь».
Виступ дослідниці ІЕД Угорської АН К. Югас |
Насамкінець завідувач і провідний науковий співробітник відділу етномузикології ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України доктор мистецтвознавства, професор Михайло Хай для угорських гостей виконав на автентичній лірі думу «Марія Богуславка» і прокоментував свій виступ.
У межах візиту до України науковці ІЕД Угорської АН також відвідали музеї та пам’ятні місця Києва.
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України