15 листопада 2016 року відбувся «День Криму у Києві», організований Інститутом літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, Національною спілкою письменників України й Університетським видавництвом «ПУЛЬСАРИ» за підтримки Департаменту суспільних комунікацій Київської міської державної адміністрації. Захід пройшов під гаслом: «Науковці та письменники про Крим».
Приводом для проведення «Дня Криму у Києві» став вихід антології «Крим, який ми любимо», виданої столичним Університетським видавництвом «ПУЛЬСАРИ» на замовлення Державного комітету телебачення і радіомовлення України – за програмою «Українська книга» на 2016 рік. Автором ідеї, упорядником та автором вступної статті до цієї книги є провідний науковий співробітник Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук, професор Людмила Тарнашинська.
«День Криму в Києві» розпочався з участі одного з авторів антології «Крим, який ми любимо» – наукового співробітника відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України кандидата філологічних наук Алли Диби – в програмі «Ранок по-київськи» на телеканалі «ТРК «Київ»». У межах цієї передачі дослідниця анонсувала заплановані події та розповіла про історію і мету створення книги.
|
15 листопада в конференц-залі Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України відбувся також круглий стіл «Крим: ретроспективи й перспективи». До участі в роботі круглого столу було запрошено народних депутатів України, членів Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин – першого Голову Меджлісу кримськотатарського народу Мустафу Джемілєва та його наступника на цій громадській посаді Рефата Чубарова, голову Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Миколу Княжицького, а також науковців більшості гуманітарних академічних інститутів, серед яких – автори збірників «Крим: шлях крізь віки. Історія у запитаннях і відповідях (2014 р.), «Наш Крим. Випуск І: Збірка статей за матеріалами Першої Міжнародної наукової конференції «Крим в історії України» (2015 р.) і «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015 рр.)» (2016 р.).
|
Учасників і гостей заходу зустріли музиканти оркестру Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського в Києві, які виконали мелодію хайтарми – кримськотатарського народного танцю.
Відкрив роботу круглого столу й запросив гостей до цікавої та конструктивної розмови заступник директора Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Сергій Гальченко.
Перед присутніми виступила й організатор та ведуча круглого столу – провідний науковий співробітник Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук, професор Людмила Тарнашинська.
|
Участь у розмові за круглим столом узяли директор Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського доктор історичних наук Георгій Папакін і докторант цього ж інституту кандидат історичних наук Дмитро Гордієнко, котрі розповіли про Кримський дипломатарій та джерела вивчення історії Криму. Дослідники Інституту історії України НАН України – завідувач відділу історії України 20-30-х рр. ХХ ст. доктор історичних наук Станіслав Кульчицький, старший науковий співробітник відділу історичної регіоналістики кандидат історичних наук Олег Бажан і науковий співробітник відділу історії України 20-30-х рр. ХХ ст. кандидат історичних наук Тетяна Бикова – висвітлили різні питання історії Кримського півострова ХХ ст., зокрема економічні й соціокультурні аспекти входження Криму до складу України, боротьбу кримських татар за повернення на історичну батьківщину впродовж 1950-1980-х рр. Директор Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України кандидат філологічних наук Олександр Богомолов окреслив актуальні проблеми дослідження корпусу кримських проблем, а провідний науковий співробітник цієї ж установи кандидат історичних наук Маргарита Араджионі розповіла про депортацію кримських греків у 1944 р. На перспективах реінтеграції Криму зупинився ректор Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського в Києві (з 2016 року, а в минулому – заступник Голови Ради міністрів Криму, проректор Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського, перший заступник голови Севастопольської міської держадміністрації, перший заступник Постійного Представника Президента України в Криму) доктор філологічних наук, професор Володимир Казарін. Увагу учасників круглого столу привернули й виступи координатора Таврійської гуманітарної платформи Андрія Іванця та дійсного члена НТШ (Кримська філія НТШ), члена Національної спілки письменників України Петра Вольвача. В обговоренні кримських проблем порушувалися також питання депортаційної політики радянської влади на Кримському півострові в роки Другої світової війни та в післявоєнний період, проблеми репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір тощо. Крім того, учасники круглого столу ознайомилися з науковими напрацюваннями своїх колег з інших установ НАН України й розглянули можливі напрями подальшої дослідницької співпраці.
Пізніше, того ж дня, у приміщенні Національної спілки письменників України було презентовано антологію «Крим, який ми любимо». Участь у презентації взяли автори творів, що увійшли до книги, а також письменники, науковці-літературознавці та студенти Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського в Києві. Головувала на заході директор Університетського видавництва «ПУЛЬСАРИ» Лариса Копань. Слово отримали голова Національної Спілки письменників України Михайло Сидоржевський, автор ідеї, вступної статті та упорядник антології Людмила Тарнашинська, відомий письменник і громадський діяч Дмитро Павличко, головний редактор часопису «Всесвіт» докторант Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України кандидат філологічних наук Дмитро Дроздовський і автори антології – професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор філологічних наук Юрій Ковалів, старший науковий співробітник Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, професор кафедри української преси Львівського національного університету імені Івана Франка доктор наук із соціальних комунікацій Ігор Павлюк, викладач Київського національного університету харчових технологій доктор філологічних наук Наталя Науменко, письменники Софія Майданська, Станіслав Шевченко, Валерія Богуславська, кандидат філологічних наук Олексій Зарецький, письменник Вадим Пепа та інші.
Учасники презентації ділилися власними враженнями від нового видання і тривогами з приводу майбутнього Криму та читали свої вірші на кримську тематику.
За інформацією Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України