Гостей урочистостей на відзначення ювілею ННПМ НАН України зустрічав квартет Київського академічного муніципального духового оркестру |
22 та 24 листопада 2016 року в Національному науково-природничому музеї (ННПМ) НАН України відбулися заходи на відзначення 50-річчя від часу його заснування.
22 листопада 2016 року пройшло урочисте засідання Вченої ради ННПМ НАН України, участь у якому взяли представники Секції хімічних і біологічних наук НАН України, Відділення загальної біології НАН України, районних органів влади, Центрального комітету профспілки працівників НАН України, трудового колективу, ветеранів і друзів установи.
Цього святкового дня співробітників музею привітали віце-президент НАН України, голова Секції хімічних і біологічних наук НАН України академік В.Г. Кошечко, почесний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, радник Президії НАН України академік О.С. Онищенко, академік-секретар Відділення загальної біології НАН України, директор Інституту фізіології рослин і генетики НАН України академік В.В. Моргун, академіки В.Д. Романенко та В.Г. Радченко, члени-кореспонденти НАН України І.А. Акімов, О.В. Романенко, С.Л. Мосякін, Я.П. Дідух та І.О. Дудка, директор Видавничого дому «Академперіодика» НАН України кандидат біологічних наук О.Г. Вакаренко, голова профспілки працівників НАН України кандидат філософських наук А.І. Широков, а також заступник голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Посол із особливих доручень С.В. Рева і начальник управління культури, туризму та охорони культурної спадщини Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації Л.В. Макошко.
Зібрання розпочалося доповіддю директора ННПМ НАН України члена-кореспондента НАН України І.Г. Ємельянова з теми: «Нариси історії Національного науково-природничого музею НАН України (до 50-річчя з дня створення)».
Вступна доповідь директора ННПМ НАН України члена-кореспондента НАН України І.Г. Ємельянова |
Продовжили захід урочисті промови, присвячені ювілеєві музею, та вручення відзнак і грамот співробітникам установи від Національної академії наук України, Центрального комітету профспілки працівників НАН України, директора ННПМ НАН України, голови Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, а також вручення вітальних листів та подарунків.
Відзнаки Національної академії наук України співробітникам музею-ювіляра вручав віце-президент НАН України, голова Секції хімічних і біологічних наук НАН України академік В.Г. Кошечко (на фото – перший праворуч) |
Крім того, учасникам урочистого засідання продемонстрували нові об’єкти експозиції – відновлену залу «Корисні копалини України» (відреставровану за спонсорські кошти ЮНЕСКО та доброчинної організації «ТІКА Україна» (українського представництва Турецької агенції зі співробітництва та розвитку), а також новостворену залу тимчасових експозицій із виставкою «Хроніки епохи динозаврів».
Вітальне слово заступника голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО, Посла з особливих доручень С.В. Реви |
Учених музею вітає почесний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, радник Президії НАН України академік О.С. Онищенко |
На фотографіях угорі – зала «Корисні копалини України» |
Виставка «Хроніки епохи динозаврів» у залі тимчасових експозицій ННПМ НАН України |
24 листопада 2016 року в рамках дня відчинених дверей ННПМ НАН України молоді вчені музею провели для студентів і школярів Києва низку креативних науково-популярних заходів, а саме квест-екскурсію «Квітка життя богині Флори», демонстрації «Світ членистоногих під мікроскопом: мешканці прісних водойм України» і «Лускаті та повзають, слизькі та стрибають – хто вони?», екскурсію «Різноманіття риб» і квест «Botanikon GO».
Історична довідка
Національний науково-природничий музей (ННПМ) НАН України було створено 1966 року (тоді він мав назву Центрального науково-природничого музею Академії наук Української РСР) як єдиний експозиційно-територіальний комплекс геологічного, палеонтологічного, зоологічного, ботанічного та археологічного музеїв. Велику роль у розбудові музею відіграв один із його засновників і директорів (у 1973-1975 рр.) – академік Іван Григорович Підоплічко. Завдяки винятковому ентузіазмові засновників музею та їх відданості своїй справі було виконано роботи з відбору й підготовки експонатів. І вже 1 грудня 1967 року експозиція вперше відкрилася для відвідувачів.
З огляду на виняткову цінність музейних колекцій і велику роль музею як загальноосвітньої та наукової установи, 10 грудня 1996 року Указом Президента України Науково-природничому музеєві НАН України було надано статус національного. А постановою Кабінету Міністрів України (№1709 від 19 грудня 2001 р.) наукові фонди й музейну експозицію ННПМ НАН України внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання. До фондових наукових колекцій музею, яких нині налічується близько 2 млн. одиниць зберігання, належать унікальні збори зразків гірських порід, мінералів, метеоритів, представників флори й фауни (в тому числі викопних) різних регіонів Землі, зібрані дослідниками природи починаючи з XVIII ст.
Світовій науковій громадськості широко відомі праці вчених музею, в яких наведено пріоритетні положення і теоретичні узагальнення з проблем морфології, філогенії, біорізноманіття, екології та еволюції, вагомі результати в галузях палеонтології, зоології, ботаніки й геології. Фахівці цієї академічної установи вперше розробили регіональну Біостратиграфічну схему пізнього міоцену та пліоцену Північного Причорномор’я, обґрунтували гіпотезу про походження й родинні стосунки герпетофауни Криму, виявили центри підвищеного видоутворення ящірок Палеарктики. Систематики ННПМ НАН України описали понад 150 нових для науки родів, підродів, видів і підвидів вимерлих та рецентних тварин. Всесвітньо визнаними є обґрунтовані вченими музею підходи до стратегії природокористування, спрямовані на підтримання функціональної стійкості біосистем при їх експлуатації, запропоновані дослідниками оригінальні методи визначення складності структури біотичних угруповань та опрацьований на основі цих методів алгоритм виявлення репрезентативних, унікальних і цінних за біорізноманіттям екосистем, перспективних для включення до мережі природно-заповідного фонду. Науковці музею розробили також класифікацію та схему уніфікації геологічних пам’яток України і принципи створення бази даних (кадастру) та вперше виокремили археологічно-стратиграфічний тип пам’яток.
В ННПМ НАН України працює невеликий, проте потужний науковий колектив, досягнення якого користуються всесвітнім визнанням. Тільки за останні 5 років учені цієї академічної установи опублікували понад 400 наукових статей, зокрема 18 монографій (з них 5 – за межами України). Крім того, дослідники постійно здійснюють підготовку висококваліфікованих наукових кадрів за спеціальностями «Зоологія», «Екологія», «Ботаніка», «Загальна та регіональна геологія».
Стенд із монографіями науковців ННПМ НАН України |
В установі діють такі наукові школи: археозоологічна (засновник школи – академік І.Г. Підопличко), герпетологічна (засновник – член-кореспондент НАН України М.М. Щербак) та школи мікропалеотеріології (засновник – академік В.О. Топачевський), музеєзнавства (засновник – професор Д.М. Доброчаєва).
В ННПМ НАН України видається чотири наукових журнали («Збірник праць Зоологічного музею», «Вісник Національного науково-природничого музею», «Праці Українського герпетологічного товариства» і «Праці Теріологічної школи»), в яких публікуються вітчизняні й зарубіжні дослідники.
Вчені ННПМ НАН України зробили значний внесок у розвиток музейної справи в нашій державі, ініціювали розроблення нової концепції розвитку музею як сучасної інституції екологічної освіти молоді й методичного центру природничої музеології в Україні. Природничий музей перетворився на наукову установу, що відіграє провідну роль у формуванні сучасних уявлень про природу серед широкої громадськості, вирішенні проблеми взаємовідносин людини з довкіллям, пропагуванні знань про невиснажливе, збалансоване використання природних ресурсів, в естетичному вихованні молоді.
З моменту відкриття музей відвідало понад 10 млн. осіб. Сьогодні вчені установи докладають чимало багато зусиль для формування іміджу ННПМ НАН України як одного з найбільших і найкращих музеїв Європи. ННПМ НАН України є членом Міжнародної організації музеїв (ICOM), отримує підтримку ЮНЕСКО, має налагоджені зв’язки з іншими природничими музеями світу. Фахівці установи плідно співпрацюють з науковими центрами, музеями й університетами, США, Польщі, Румунії, Болгарії, інших країн, а також беруть активну участь в організації та проведенні міжнародних наукових конференцій.
За значний внесок у розвиток вітчизняної науки, плідну працю, вагомі здобутки у професійній діяльності співробітники музею нагороджені високими державними й іменними відзнаками, зокрема, державними преміями України, преміями НАН України імені видатних учених, орденами й медалями, почесними грамотами Верховної Ради України, почесними званнями.
P.S. Ще більше про музей (зокрема про найближчі заходи, які відбудуться в установ) можна дізнатися на його Інтернет-сторінках – офіційному сайті:
За інформацією ННПМ НАН України