Обкладинка першого тому «Франківської енциклопедії» (Львів: «Світ», 2016) |
Наприкінці 2016 року у львівському видавництві «Світ» вийшов друком перший том «Франківської енциклопедії» – фундаментального семитомного академічного видавничого проекту, здійснюваного Інститутом літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України (м. Київ) та Інститутом Івана Франка НАН України (м. Львів).
Це видання є другою після «Шевченківської енциклопедії» персональною енциклопедією в Україні. Слід зазначити, що фундаментальних літературознавчих праць цього жанру не так багато й у світі. Проект реалізується на виконання Указу Президента України «Про заходи щодо вивчення та популяризації духовної спадщини Івана Франка» (№ 727, від 27 серпня 2006 р.) та постанови Президії НАН України «Про підготовку та видання академічної «Франківської енциклопедії»» (№ 162, від 2 липня 2014 р.).
Перший том енциклопедії, присвячений літературно-науковому оточенню Івана Франка, містить 255 статей-персоналій, які становлять не лише узагальнено-підсумкові, а й сконденсовані новаторські дослідження. У виданні подано статті про письменників, літературознавців, фольклористів, мовознавців – від засновників нової української літератури до тих, хто потрапив у поле зору І. Франка. Упорядники книги висвітлюють його прижиттєві зв’язки з цими особами, відгуки й роздуми про попередників і сучасників, а також спогади, розвідки та висловлювання про І. Франка тих, хто був знайомий із ним за життя. У виданні вміщено «Схему статті» й інші допоміжні матеріали. Автори статей – вчені Інституту Івана Франка та Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка, а також деяких інших вітчизняних наукових установ.
У передмові «Епохальний феномен Івана Франка в енциклопедичній систематизації», написаній директором Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України академіком Миколою Жулинським і директором Інституту Івана Франка НАН України членом-кореспондентом НАН України Євгеном Нахліком, окреслено розвиток сучасного франкознавства, простежено сучасну європейську практику створення літературних персональних енциклопедій, обґрунтовано доцільність галузевого, тематично-родового формату «Франківської енциклопедії» як інтерпретаційно-джерелознавчого, системного й документованого підсумкового дослідження із довідковим апаратом, яке, водночас, містить новаторські трактування та має евристичний характер. У статті докладно описано наукові засади побудови тритомного серійного блоку «Іван Франко і нова українська література. Попередники та сучасники», наголошено на дотриманні академічних принципів усебічного пізнання й правдивого висвітлення творчих і особистих зв’язків І. Франка з попередниками та сучасниками, а також на необхідності глибокого осмислення цих взаємин із точки зору національних інтересів і загальнолюдських цінностей.
БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОПИС ВИДАННЯ
Франківська енциклопедія : у 7 т. / Ред. колегія: Микола Жулинський – голова, Євген Нахлік – заступник голови, Микола Легкий, Алла Швець та ін. ; НАН України. Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка ; Інститут Івана Франка. – Львів : Світ, 2016. – Т. 1 : А–Ж. Серія : Іван Франко і нова українська література. Попередники та сучасники / Науковий редактор і упорядник Євген Нахлік ; [керівники проекту «Франківська енциклопедія» Микола Жулинський, Євген Нахлік ; передмова Миколи Жулинського, Євгена Нахліка ; відп. секретар Оксана Нахлік]. – 678 с.
За інформацією Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України