
До Всесвітнього дня боротьби проти раку, який відзначається щороку 4 лютого, вчені Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології (ІЕПОР) імені Р.Є. Кавецького НАН України спільно з благодійною організацією «Єдність проти раку» підготували цикл науково-просвітницьких лекцій – у рамках соціального проекту «Наука – суспільству» й просвітницького благодійного проекту «Рак – це полум’я. Чи знаєте ви, як його обійти?» Мета лекцій – поширювати (передусім серед молоді) інформацію про причини виникнення онкологічних захворювань, їх профілактику, діагностику й терапію, а також мотивувати молоде покоління, зокрема школярів-старшокласників, дотримуватися здорового способу життя.
Як наголошують учені, стан здоров’я дітей є одним із найважливіших показників, що свідчать про економічний, соціальний і моральний добробут суспільства. Згідно зі статистичними даними й результатами наукових досліджень, нині в Україні склалася вкрай важка ситуація зі здоров’ям молодого покоління: спостерігається тенденція постійного зростання загального рівня захворюваності дітей, поширеності хронічних хвороб, дитячої інвалідності. Крім того, погіршується психічне здоров’я дітей. Вчені виокремлюють кілька причин, що призводять до такого стану:
– несприятлива соціально-економічна ситуація у країні;
– колосальні фізичні й нервові навантаження школярів, зумовлені потребою відповідності рівня освіченості сучасному технічному прогресові;
– фізіологічні вікові особливості (незавершеність розвитку фізіологічних функцій, нейроендокринна перебудова організму, нездатність протистояти психоемоційному стресу).
Попри те, що діти значно рідше, ніж дорослі, страждають на онкопатології, злоякісні новоутворення все ж посідають друге місце серед причин смертності представників наймолодших вікових груп. За даними Національного канцер-реєстру України, загальний показник захворюваності дітей на рак зростає.
І оскільки в майбутньому онкозахворювання можуть випередити навіть серцево-судинні та посісти перше місце у світі за рівнем смертності, особливо гостро постає проблема збереження здоров’я саме молодого покоління. Вчені ІЕПОР імені Р.Є. Кавецького НАН України підкреслюють, що першочергового значення з огляду на це набувають первинні профілактичні заходи – як довготривала й економічно найдоцільніша стратегія боротьби з раком. Ідеться насамперед про усунення або принаймні мінімізацію впливу чинників ризику, до яких належать: тютюнопаління, зловживання алкоголем, відсутність фізичної активності, вірусні інфекції, низький рівень сексуальної культури, наявність канцерогенних речовин у довкіллі та продуктах харчування, іонізуюче випромінювання, сонячна радіація й інші форми неіонізуючого випромінювання. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я дійшли висновку, що дотримання правил ранньої профілактики раку та здоровий спосіб життя могли запобігти виникненню онкопатологій у 40% випадків, а запобігання хронічним інфекціям, які можуть спричинити рак, – у 20% випадків. Вжиття відповідних превентивних заходів із дотримання експертних рекомендацій дасть змогу зменшити рівень захворюваності на рак на 50%.
Особливе місце в системі профілактичних заходів посідає систематична інформаційна робота з громадянами. Й оскільки формувати свідоме та відповідальне ставлення до власного здоров’я бажано з найбільш раннього віку, то українські вчені, медики й освітяни продовжують розпочату ними ще 2010 року діяльність із поширення знань, важливих для збереження здоров’я молодого покоління. Низку науково-популярних лекцій, присвячених цій тематиці та підготовлених на основі теоретичної та експериментальної бази ІЕПОР імені Р.Є. Кавецького НАН України, прочитали молоді дослідники цієї академічної установи. В лекціях було висвітлено такі питання: предмет і понятійний апарат онкології; особливості будови пухлинної клітини; роль гормонів, спадкового чинника та впливу довкілля у виникненні злоякісних новоутворень; сучасні експериментальні методи та моделі дослідження пухлинного процесу; основні традиційні у сучасні підходи до діагностики й терапії злоякісних пухлин; наукові аспекти первинної профілактики раку і здорового способу життя як її основи.
Лекції пройшли апробацію у середніх загальноосвітніх навчальних закладах Києва й отримали схвальні відгуки від школярів-старшокласників, їхніх батьків і викладачів біології. Вчені ІЕПОР імені Р.Є. Кавецького НАН України готові продовжити співпрацю з колегами-освітянами та сподіваються, що в результаті вдасться значно підвищити рівень обізнаності громадян нашої країни щодо шляхів запобігання та своєчасного й ефективного вирішення однієї з найгостріших сучасних проблем людства – захворюваності на онкологічні патології.
ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕОЗАПИС