Відділення хімії НАН України та Президія Національної академії наук України з глибоким сумом сповіщають, що 16 лютого 2017 р. після тяжкої хвороби пішов із життя відомий учений в галузі мембранних та сорбційних матеріалів і процесів член-кореспондент НАН України Володимир Миколайович Бєляков.
В.М. Бєляков народився 21 жовтня 1945 року в м. Ставрополь, закінчив хімічний факультет Ленінградського державного університету за спеціальністю «радіохімік» і аспірантуру при Інституті фізичної хімії імені Л.В. Писаржевського АН УССР. З 1979 року працював у Інституті загальної та неорганічної хімії імені В.І. Вернадського НАН України, з 1993 р. завідував відділом. 1992 року отримав науковий ступінь доктора хімічних наук, у 2007 році йому було присвоєно звання професора. 2006 року – обраний членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «екологічна хімія».
В.М. Бєляков – відомий вчений у галузі створення наукоємних матеріалів і технологій, орієнтованих на ресурсозбереження, зменшення техногенного впливу на довкілля, раціональне господарювання. Він був провідним фахівцем із проблем синтезу й дослідження властивостей нових неорганічних іонообмінних, мембранних, каталітичних матеріалів для процесів вилучення та розділення різних речовин. Заснованій ним науковій школі належить світовий пріоритет у розвитку гібридних мембранно-сорбційних процесів глибокого очищення водних розчинів, отримання якісної питної води.
В.М. Бєляков – автор понад 450 наукових праць, у тому числі 170 статей у вітчизняних і зарубіжних журналах, 82 авторських свідоцтв на винаходи та патентів України, ЄС, США, Іспанії, Португалії, Південно-Африканської Республіки. Вчений активно співпрацював з університетами Франції, Нідерландів, США, Туреччини, Польщі, Чехії, ПАР за договорами про співробітництво і в рамках спільних міжнародних грантів, проводив велику педагогічну роботу. Під його керівництвом підготовлено 11 кандидатів наук і 2 докторів наук. Як «visiting professor» неодноразово запрошувався до Університету Вестерн-Кейп (ПАР) для читання лекцій, затвердження планів робіт та обговорення результатів PhD студентів. Підготував 2 докторів філософії.
Наукова громадськість, колеги, учні, друзі глибоко сумують за Володимиром Миколайовичем і висловлюють щире співчуття його рідним і близьким…