9 березня 2017 року гостем програми «Громадська хвиля» на «Громадському радіо» стала завідувач відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту української археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського НАН України доктор історичних наук Валентина Піскун.
9 березня 1930 року у харківському оперному театрі розпочався процес над Спілкою визволення України (СВУ). За словами В.Піскун, ця дата не є випадковою. Саме в цей день починаючи з 1861 року в Україні з особливим пієтетом відзначається день народження Тараса Шевченка. Це також день початку розгортання Українського визвольного руху.
«Те, що суд розпочався саме 9 березня пов’язано також із постаттю авторитетного дослідника-шевченкознавця Сергія Єфремова. Саме його звинувачували в очолювані руху — Спілки визволення України. Тому я вважаю, що все було дуже ретельно продумано. Окрім того, у Харкові, спочатку під слідством, а потім й засуджений був один із директорів українських шкіл імені Тараса Шевченка — Володимир Дурдуківський. Це такий страшний символізм», — зазначила В.Піскун.
Вчена також розповіла, що за справою проходило 474 людини з різних областей України. Однак, в 1995 році українські дослідники В. Пристайко і Ю. Шаповал вивчили наявні архіви та у своїй монографії дійшли висновку, що Спілка визволення України як громадська організація – це повністю сфабрикована річ. СВУ як такої не існувало, але не можна говорити про те, що жодної схожої організації не було.
Докладніше про історію процесу над СВУ, а також про інші українські громадські рухи 20-30-х рр. слухайте в програмі «Громадського радіо» за посиланням: https://hromadskeradio.org/programs/hromadska-hvylya/9-bereznya-1930-r-rozpochavsya-proces-nad-spilkoyu-vyzvolennya-ukrayiny