З 13 по 24 березня 2017 року в Державній науково-технічній бібліотеці України (ДНТБ України) тривала виставка праць академіка С.І. Пекаря.
На стенді було представлено більше 30 видань, які включали періодичні видання, монографії та книги з відібраними науковими роботами відомого вченого. До експозиції входили рідкісні та раритетні видання з фондів ДНТБ, які відсутні навіть в бібліотеці Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України.
«З усіма виданнями з фондів ДНТБ України можна ознайомитись в читальному залі бібліотеки. На жаль, бібліотека не видає книги зі своїх фондів для користування вдома, але коли вчені бажають більш детально попрацювати з тим чи іншим виданням, вони мають можливість замовити необхідне їм видання через свою бібліотеку, скориставшись міжбібліотечним абонементом, який відкривається тільки для юридичних осіб. Бібліотека Інституту має можливість замовляти необхідні видання та отримувати їх у тимчасове користування для своїх вчених», - зазначила завідувач відділу зв’язків з громадськістю та виставковою роботою ДНТБ О.С.Зінченко.
За словами О.С.Зінченко, більшість книг зберігаються в одному примірнику. Тому для збереження фондів та запобігання втрати рідкісних видань, книги додому з бібліотеки не видаються, користувачі ДНТБ України мають можливість попрацювати у читальному залі, замовити добірку видань за темою, яка їх цікавить, зробити копії необхідних сторінок як на паперовому, так і на електронному носіях.
Окрасою виставкового стенду є рідкісне видання книги академіка С.І.Пекаря «Полярони», що вийшла у світ в 1951 році. У свій час цю працю було перекладено багатьма мовами світу, зокрема, англійською, китайською, німецькою та ін. В цій роботі, на підставі нової концепції взаємодії носіїв струму з кристалічною граткою, С.І. Пекар показав, що в діелектриках та напівпровідниках основними носіями струму є полярони – вперше визначені ним квазічастинки.
«Коли ми отримали пропозицію організувати виставку робіт до 100-річчя академіка С.І. Пекаря, наші співробітники підготували до цієї події анотований бібліографічний список. В цьому списку наявний перелік всіх праць, які є не лише на цьому стенді, а є взагалі в бібліотеці. В ньому читач має змогу ознайомитися з анотаціями та іншою важливою інформацією щодо наукових видань академіка С.І. Пекаря», - відмітила завідувач сектору відділу науково-технічної літератури ДНТБ України С.В. Хоменко.
Пані О.С.Зінченко також зазначила, що в Європі бібліотеки з науково-технічними фондами високо цінуються суспільством. Для них створюються гарні умови, виділяються спеціальні приміщення з контролем освітлення, температури та вологості, своєчасно та 100% комплектується фонд світовими виданнями, що надає можливість бібліотекам бути науково-технічними та культурними центрами.
В Україні, на жаль, сьогодні бібліотеки недоотримують фінансування на такі важливі речі як комплектування, збереження фонду, перехід на цифрові технології, оновлення обладнання, ремонт приміщень - все це відображається на роботі бібліотек та якості обслуговування користувачів.
«ДНТБ України існує з 1935 року і за цей період накопичила багатовидовий фонд науково-технічної літератури з усіх галузей промислового та сільського господарства, який налічує більш ніж 18,5 млн. примірників. Починаючи з 2002 року, в бібліотеці ведеться електронний каталог та оцифровані деякі примірники, але цього на сьогодні недостатньо. Хочеться мати повнотекстові електронні примірники унікальних складових фонду, тому що нашими послугами користуються спеціалісти з усіх регіонів України і зарубіжжя, це значно б скоротило час і покращило якість їх обслуговування», - наголосила О.С.Зінченко.
Сьогодні молоді люди цікавляться історією зарубіжної науки, але при цьому забувають, що й в Україні працювали і працюють дуже талановиті й відомі вчені. За словами О.С.Зінченко, українські науковці високо цінуються в Європі та США. Багато закордонних дослідників вивчають та роблять посилання на наші вітчизняні класичні роботи. Тому не слід забувати про той досвід і той скарб, яким володіє Україна.
За інформацією прес-служби НАН України