|
Зелені рослини є основою життя на нашій планеті – як автотрофна ланка всіх екологічних ланцюжків. Нагадати людству про це покликаний Міжнародний День рослин, що відзначається у світі раз на два роки – у травні – під девізом: «Let’s plants fascinate us!» («Дозвольмо рослинам нас зачарувати!»). Ця ініціатива є науково-просвітницькою, а заходи в її межах проводяться на волонтерських засадах. Україна, долучившись до Дня рослин у 2012 році, згодом стала одним із її найактивніших учасників: так, 2015 року вона посіла друге місце у світі за кількістю організованих подій. Про концепцію та призначення Міжнародного Дня рослин в Україні, а також про програму заходів, присвячених рослинам, розповіла в ефірі науково-популярної програми «Всесвіт» радіостанції «Голос Києва» Локальний координатор Дня рослин в Україні (supporting scientist), голова Ради молодих вчених Інституту харчової біотехнології і геноміки (ІХБГ) НАН України, науковий співробітник відділу клітинної біології та біотехнології цієї ж академічної установи кандидат біологічних наук Юлія Красиленко.
Юлія КрасиленкоЛокальний координатор Дня рослин в Україні (supporting scientist), голова Ради молодих вчених Інституту харчової біотехнології і геноміки (ІХБГ) НАН України, науковий співробітник відділу клітинної біології та біотехнології ІХБГ НАН України, кандидат біологічних наук (автор фото – Поліна Забіжко)
|
Як пояснила гостя радіостудії, Міжнародний День рослин в Україні (як і по всій планеті) традиційно (вже вчетверте) відзначатиметься під егідою Європейської організації біологів рослин (European Plants Science Organization, EPSO), постійним членом якої є ІХБГ НАН України – завдяки зусиллям, докладеним свого часу директором цього інституту академіком Ярославом Борисовичем Блюмом.
Національний координатор Дня рослин в Україні, представник України в EPSO, директор ІХБГ НАН України академік Я.Б. Блюм (фото – з сайту «Радіо Свобода») |
Офіційна цьогорічна дата свята – 18 травня, однак приурочені до нього події загалом триватимуть упродовж практично цілого місяця – з 3 по 31 травня.
«Концепцією Дня рослин є концепція єднання. Інтерес до рослин був і, мабуть, буде завжди. Ми ж прагнемо об’єднати тих, хто хоче розповісти, із тими, хто хоче почути, – об’єднати фахівців різних профілів, захоплених аматорів і вдячну публіку», – говорить Ю. Красиленко.
В цілому ж, День рослин є волонтерською просвітницькою ініціативою, що, як і проект «Дні науки», з яким вона цьогоріч проводить спільні весняні заходи, спрямована на подолання бар’єру між суспільством і науковою спільнотою. Цікаво, що до основних спікерів Дня рослин в Україні належать не тільки вчені (з галузей ботаніки, фізіології рослин, клітинної біології рослин, молекулярної біології рослин, генетики рослин тощо), а й інші особи, професійна діяльність яких тісно пов’язана зі світом рослин (наприклад, ландшафтні дизайнери та озеленювачі). Проте всі вони – незалежно від сфери діяльності – є кваліфікованими й досвідченими спеціалістами та гарантовано надаватимуть своїй аудиторії лише перевірену, достовірну наукову інформацію: про це організатори Дня рослин потурбувалися ще на етапі попереднього відбору учасників, оскільки, за словами Ю. Красиленко, прагнуть утримувати високий рівень своїх заходів.
Всі події до Дня рослин, зазначила вчена, можна умовно згрупувати за трьома основними блоками: науково-просвітницькі, культурологічні (в тому числі мистецькі) й екологічні. До першого належать численні науково-популярні лекції (зокрема, про рослини, що застосовуються в сучасних біотехнологіях, або так звані «фабрики для нанопродуктів», про роль мінерального живлення та симбіотичних відносин із грибами в житті рослин і багато іншого) та демонстрації (наприклад, виокремлення й аналіз плазмідної ДНК, робота у ламінарному боксі та спостереження за роботою біологів із асептичною культурою in vitro, знайомство з мікросокпами, в тому числі конфокальним, що дає змогу отримувати тривимірне зображення живих структур).
Другий блок заходів складають лекції та майстер-класи, що розкривають роль і образи рослин у мистецтві (літературі, музиці, живописі, скульптурі). Заходи цього блоку відбудуться, зокрема, і в українські столиці: так, в актовій залі Національного ботанічного саду (НБС) імені М.М. Гришка НАН України всі охочі зможуть дізнатися про рослинні орнаменти в манускриптах доби Київської Русі, символіку різних рослин і кольорів, послухати цікаві історії з життя українських письменників, пов’язані з квітами й іншою рослинністю, про рослини у творах художньої літератури жанру фентезі, про те, що є спільного між кажанами й рослинами тощо. Мистецьку частину програми забезпечує також Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, у якому ще від березня працює (і працюватиме аж до кінця травня) виставка «Царство Флори», в межах якої зібрано твори від античної доби до ХХ ст., що так чи інакше зображують рослини (як центр композиції або як лиш один з її елементів). Крім того, Музей запропонує низку ботанічних квестів для дітей та їхніх батьків, а також авторську екскурсію виставкою, присвяченою тюльпанам і європейській тюльпаноманії XVII ст.
Однак найбільше представлення у програмі 4-го Міжнародного Дня рослин в Україні отримав третій – екологічний – напрям, у межах якого відбудеться низка захопливих екскурсій і мандрівок, у тому числі в уже згадуваному НБС імені М.М. Гришка НАН України (а саме – в його коніферетумі, тобто ділянці, на якій зростають хвойні та голонасінні рослини різних систематичних груп), а також у столичному Парку імені Тараса Шевченка (наприкінці місяця там можна буде долучитися до відкритої альгеологічної демонстрації, присвяченої травневим грибам). Із 3 до 10 травня тривав ботанічний велотур Деснянським біосферним резерватом ЮНЕСКО, який провели співробітники Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський»: учасники мали змогу оглянути різні місцини охоронної території в період активної вегетації численних видів рослин.
Окреме місце в переліку заходів до Дня рослин посідає ініціатива Одеського національного університету імені І.І. Мечнікова – «plant-crossing», суть якої полягає в обміні саджанцями рослин, насінням або вазонами (за аналогією із популярною у світі ініціативою з обміну книжками – «book-crossing»). Головна локація «plant crossing» – Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М.С. Грушевського.
Насамкінець Ю. Красиленко наголосила, що учасники заходів до Дня рослин в Україні із задоволенням та безкоштовно поділяться своїми знаннями з гостями, та запросила всіх охочих відвідати події, обравши їх собі до смаку з програми, розміщеної за посиланнями:
http://dni-nauky.in.ua/programmes/programme_2017_plants_day.pdf
http://my.science.ua/events/3949/
http://www.nas.gov.ua/text/pdfNews/Fascination_of_Plants_Day_Ukraine_2017.pdf (актуальна інформація про ініціативу доступна також на її сторінці у соціальній мережі Facebook: https://www.facebook.com/fopd.ukraine/). Адже День рослин надає унікальні можливості не лише провести час корисно та цікаво, а й задовольнити свої естетичні потреби, в тому числі й безпосередньо на лоні природі.
Юлія Красиленко (автор фото – Поліна Забіжко) |
ПРОСЛУХАТИ АУДІОЗАПИС РАДІОІНТЕРВ’Ю