12-15 червня 2017 року в Парижі (Франція) відбулася 29-а сесія Міжнародної координаційної ради програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера» (МКР-МАБ).
У заході взяли участь понад 180 представників країн-членів ЮНЕСКО, в тому числі 34 країн-членів ради.
Головними питаннями, що розглядалися на сесії, зокрема, були:
– механізми реалізації Стратегії виходу резерватів із Всесвітньої мережі біосферних резерватів (ВМБР);
– розгляд і затвердження періодичних оглядів біосферних резерватів, що надійшли після 28-ї сесії МКР-МАБ;
– розгляд і затвердження номінаційних форм на створення нових біосферних резерватів ЮНЕСКО;
– нагородження премією імені Мішеля Батісса у сфері збереження навколишнього середовища й управління біосферними резерватами та затвердження лауреатів премії МАБ для молодих вчених.
Під час роботи сесії було затверджено процедуру реалізації Стратегії виходу. Очікується, що на її основі у 2020 році буде розпочато процес вдосконалення ВМБР і покращення якості всіх суб’єктів мережі, що забезпечить їх використання як моделей для реалізації Цілей сталого розвитку на період до 2030 року.
Відповідно до порядку денного учасники сесії розглянули періодичні огляди 184 біосферних резерватів із 54 країн, у тому числі тих, для яких задіяна Стратегія виходу. Серед 50 резерватів 11 країн, що підтвердили статус біосферних і право перебувати у ВМБР, зокрема, й резервати України: «Асканія-Нова», Карпатський, Шацький та транскордонний румунсько-український «Дельта Дунаю». Ужанському національному природному парку – українській складовій трилатерального польсько-словацько-українського біосферного резервату ЮНЕСКО «Східні Карпати» – рекомендовано підготувати національний звіт і до 30 вересня 2017 року подати його до Секретаріату програми МАБ.
Крім того, було розглянуто й затверджено 23 нові номінаційні форми біосферних резерватів, у тому числі 4-х транскордонних. Таким чином, на сьогодні ВМБР нараховує 669 біосферних резерватів ЮНЕСКО у 120 країнах світу, включно з 20-ма транскордонними.
Під час 29-ї сесії МКР-МАБ відбулося нагородження премією програми МАБ імені Мішеля Батісса 2017 року представника Полянського біосферного резервату ЮНЕСКО (Словаччина) пані Владіміри Фабріціусової – за її тематичне дослідження «Біосферний резерват – шанс для людей і природи».
Учасники сесії також розглянули 55 кандидатур із 35 країн, що висувалися на здобуття премії програми МАБ для молодих вчених у 2017 році та затвердили 7 переможців.
Від України участь у роботі сесії взяв заступник голови Національного комітету України з програми ЮНЕСКО МАБ П.М. Черінько.
З документами, ухваленими під час 29-ї сесії МКР-МАБ, можна ознайомитися за адресою: http://www.unesco.org/new/en/natural-sciences/environment/ecological-sciences/man-and-biosphere-programme/about-mab/icc/icc/29th-session/.
За інформацією СПНС НОВ Президії НАН України