22 травня 2017 року в Егейському технічному університеті (м. Ізмір, Туреччина) відбувся турецько-український семінар «Application of membrane technologies for water reclamation and whey desalination in food industry» («Застосування мембранних технологій в процесах очистки води та демінералізації молочної сироватки у харчовій промисловості»), організований цим університетом й Інститутом загальної та неорганічної хімії (ІЗНХ) імені В.І. Вернадського НАН України.
Учасники семінару |
Наближається до завершення спільний українсько-турецький науковий проект «Застосування мембранних технологій в процесах очистки води та демінералізації молочної сироватки», що виконується згідно з Угодою про співробітництво у галузі науки і техніки між Національною академією наук України та Науково-технічною дослідницькою Радою Туреччини (ТЮБІТАК) колективами вчених ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України та Егейського технічного університету (розпорядження Президії НАН України від 19.12.2014 №802). З метою підбитття підсумків співпраці, окреслення шляхів подальшої взаємодії колективів науковців двох країн співвиконавці проекту провели запланований захід – турецько-український семінар «Застосування мембранних технологій в процесах очистки води та демінералізації молочної сироватки у харчовій промисловості». Він став логічним продовженням українсько-турецького семінару «Environment protection: from sorbents to membranes» («Захист довкілля: від сорбентів до мембран»), що відбувся 11 листопада 2016 року в Києві на базі ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України.
Зважаючи на високу динаміку розвитку мембранних технологій у світі (особливо в галузях харчової промисловості), учасники семінару в Ізмірі зосередили свою увагу саме на цій тематиці. Слід зазначити, що захід було присвячено пам’яті члена-кореспондента НАН України Володимира Миколайовича Бєлякова (1945–2017) - видатного фахівця в галузі мембранних матеріалів і процесів.
Модерували засідання: від української сторони – доктор хімічних наук Юлія Дзязько, від турецької – професор Налан Кабай.
Актуальність розглянутої тематики обумовлена необхідністю застосування методів виокремлення цінних компонентів із харчової сировини виключно за умов, які дають змогу зберігати споживчі властивості кінцевих продуктів. Мембранне розділення передбачає дотримання саме таких умов. При цьому важливими вимогами є надання мембранам селективності у поєднанні з високою продуктивністю та стійкістю до забруднень. Матеріали, що відповідають таким вимогам, належать до класу органо-неорганічних.
Провідний науковий співробітник відділу фізико-неорганічної хімії ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук Юлія Дзязько у своїй доповіді схарактеризувала основні підходи до синтезу таких мембран із урахуванням поруватої структури полімеру, показала вплив розміру й агрегації неорганічних частинок на властивості одержаних матеріалів.
Доповідь доктора хімічних наук С. Дзязько |
Закономірностям процесів отримання білкових концентратів із застосуванням органо-неорганічних мембран були присвячені доповіді професора Егейського університету Селіха Утлеша, магістрів Ірем Оздемір та Езри Алтіок.
В доповідях інших учасників згаданого наукового зібрання розглядалися основні аспекти застосування мембранного розділення для водоочищення та водопідготовки. Особливу увагу було приділено комплексній переробці харчової сировини та відходів, обговоренню засад створення систем замкненого водопостачання в харчовій промисловості.
Досить пізнавальною виявились екскурсії учасників семінару на водоочисну станцію промислової зони м. Ізмір і на підприємство з виробництва питної води. Слід зауважити, що ключову роль у технологіях водоочищення, які застосовуються цими підприємствами, відіграють саме мембранні технології.
Екскурсія на водоочисну станцію м. Ізмір |
Насамкінець науковці висловили подяку НАН України та ТЮБІТАК за підтримку проекту, в рамках якого відбувся семінар. Учасники семінару також ухвалили рішення, що передбачає співпрацю в підготовці запитів для участі у міжнародних наукових програмах і оформленні спільних публікацій. Наразі за результатами роботи у рамках проекту вже підготовлено низку статей до профільних видань, а також видано колективну монографію і збірник тез (колективна монографія «Environmental Protection: From Sorbents to Membranes» доступна за посиланням http://www.ionc.kar.net/deposite/Environmental_Protection_from_Sorbents_to_Membranes.pdf).
Обкладинка колективної монографії |
Матеріали цьогорічного турецько-українського семінару |
За інформацією ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України